Рельєф і геологічна будова національних природних парків «Вижницький» і «Черемоський» (Українські Карпати)

Автор(и)

  • В. П. Брусак Львівський національний університет імені Івана Франка, вул. Університетська, 1, Львів, 79000, Україна, Україна http://orcid.org/0000-0001-8635-0105
  • Я. С. Кравчук Львівський національний університет імені Івана Франка, вул. Університетська, 1, Львів, 79000, Україна, Україна http://orcid.org/0000-0001-9961-8895

Анотація

Аналізуючи морфоскульптури національних парків вирізняються типи, характерні для всіх регіонів Флішових і Кристалічних Карпат. Гірські масиви і хребти Буковинського середньогір’я, Пневе–Яровиці і фрагменту Чивчинських гір відзначаються асиметричною будовою – крутішими північно-східними схилами та виположенішими південно-західними. Реліктова морфоскульптура представлена: 1) фрагментами різновікових денудаційних поверхонь – Полонинської і Підполонинської у Черемоському НПП,  Карматурської  у НПП «Вижницький»; 2) екстрагляціальними формами рельєфу у НПП «Черемоський»; 3) ділянками давніх поздовжніх долин. Успадкована морфоскульптура представлена річковими долинами з комплексом різновікових терас. У передгірній ділянці Вижницького НПП розташована реліктова Багненська річкова долина.

Сучасні морфодинамічні процеси відзначаються висотною диференціацією. У найвищому ярусі вершинних поверхонь у субальпійській зоні  НПП Черемоський» характерні процеси повільного зміщення уламкового матеріалу та прояви гравітаційних, лавинних і нівальних процесів. У ярусах сильно розчленованого середньогірного та низькогірного рельєфу національних парків важливе місце в його моделюванні мають процеси площинного змиву, дефлюкційні, лінійного розмиву. З нижнім ярусом терасованих і нетерасованих днищ долин пов’язані процеси підмиву і розмиву та значне накопичення продуктів розмиву і селевих потоків. Серед гравітаційних процесів і блокових рухів найбільше зафіксовано стабілізованих і активних зсувів.

У сукупності території національних парків доволі повно репрезентують особливості геологічної будови і рельєфу південно-східної частини Українських Карпат, утворюючи своєрідний поперечний природоохоронний профіль регіону від передгірних височин до найвищих хребтів Кристалічних Карпат.

Біографії авторів

В. П. Брусак , Львівський національний університет імені Івана Франка, вул. Університетська, 1, Львів, 79000, Україна

канд. геогр. наук, доцент кафедри геоморфології і палеогеографії

Я. С. Кравчук , Львівський національний університет імені Івана Франка, вул. Університетська, 1, Львів, 79000, Україна

канд. геогр. наук, проф., професор кафедри геоморфології і палеогеографії

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-11