СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНИХ ПРІОРИТЕТІВ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ
Ключевые слова:
студентська молодь, здоров’язбережувальні пріоритети, репродуктивне здоров’я, відповідальне батьківство, сексуальна просвіта.Аннотация
В статті узагальнено теоретичні основи та особливості процесу формування здоров’язбережувальних пріоритетів студентської молоді з орієнтацією на аксіологічні прерогативи. Виокремлено значущість репродуктивного здоров’я та відповідального батьківства для даної вікової категорії. Подано результати проведених експериментальних досліджень, що підтверджують когнітивно-поведінковий дисонанс у ставленні студентів до утвердження здорової життєдіяльності, в тому числі і до репродуктивного здоров’я. Акцентовано увагу на сутності психологічного компоненту даного процесу, що полягає у виявленні мотиваційно-ціннісної сфери особистості та поведінкових стереотипів. Систематизовано найтиповіші мотиви утвердження принципів здорової життєдіяльності у студентському середовищі. Здійснено соціально-психологічне тлумачення особливостей типологічних груп студентів відповідно до оцінки ними важливості здорової життєдіяльності, значущості репродуктивного здоров’я та відповідального батьківства. Виявлені три групи студентів переконують у необхідності формування мотивації до здорового способу життя на основі об’єктивної поінформованості про його переваги та умови реалізації; забезпечення кваліфікованої консультативної допомоги студентам у випадку виникнення утруднених та конфліктних ситуацій у міжособистісних стосунках з представниками протилежної статі; організації цілеспрямованої, систематичної превентивної роботи з метою попередження негативних явищ у студентському середовищі; зміни деструктивних установок щодо власної життєдіяльності, включаючи репродуктивне здоров’я та відповідальне батьківство; створення умов для повноцінної особистісної та професійної самореалізації студентської молоді, як складової частини здорової життєдіяльності. Обгрунтовано ефективність форм статевої просвіти, які є основою формування здоров’язбережувальної компетентності студентської молоді. Показано, що формування соціальних і особистісно-значущих цінностей сімейного життя можливе на основі розвитку позитивної мотивації, моральних почуттів, відповідальності, засвоєння етичних понять і норм, що в кінцевому результаті має сприяти виробленню стратегії власної життєдіяльності на принципах здоров’язбережувальних пріоритетів.
Библиографические ссылки
Бобрицька В.І. Формування здорового способу життя у майбутніх учителів: Монографія. – Полтава: ТОВ “Поліграфічний центр “Скайтек””, 2006. – 432 с.
Горчак С.И. К вопросу о дефиниции здорового образа жизни // Здоровый образ жизни: Социально-философские и медико-биологические проблемы / Ред. Н.С. Илларионов. – Киев – Винница, 1991. – 184 с.
Кривошеєва Г. Рівні сформованості культури здоров’я студентів // Рідна школа. – 2001. – № 3 (854). – С. 71-72.
Оржеховська В.М., Пилипенко О.І. Превентивна педагогіка: Наук.-метод. посіб. / АПНУ, Ін-т проблем виховання. – Ізмаїл: СМИЛ, 2006. – 283 с.
Сорочинська В.Є. Утвердження здорового способу життя студентської молоді як вимір євроінтеграційного реформування. Вища освіта України – Додаток 4- 2006р. – Тематичний випуск „Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору”- 246, С.199-211.
Загрузки
Опубликован
Выпуск
Раздел
Лицензия
Copyright (c) 2017 Віра Євгенівна Штифурак
Это произведение доступно по лицензии Creative Commons «Attribution-NonCommercial-ShareAlike» («Атрибуция — Некоммерческое использование — На тех же условиях») 4.0 Всемирная.
Авторы, которые публикуются в этом журнале, соглашаются со следующими условиями:Авторы оставляют за собой право на авторство своей работы и передают журналу право первой публикации этой работы на условиях лицензии Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0), которая позволяет другим лицам свободно распространять опубликованную работу с обязательной ссылкой на авторов оригинальной работы и первую публикацию работы в этом журнале.
Авторы имеют право заключать самостоятельные дополнительные соглашения по неэксклюзивного распространение работы в том виде, в котором она была опубликована этим журналом (например, размещать работу в электронном хранилище учреждения или публиковать в составе монографии), при условии сохранения ссылки на первую публикацию работы в этом журнале.
Политика журнала позволяет и поощряет размещение авторами в сети Интернет (например, в хранилищах учреждений или на личных веб-сайтах) рукописи работы, как до представления рукописи в редакцию, так и во время его редакционного обработки, поскольку это способствует возникновению продуктивной научной дискуссии и положительно сказывается на оперативности и динамике цитирования опубликованной работы (см. The Effect of Open Access).