СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНИХ ПРІОРИТЕТІВ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ
Ключові слова:
студентська молодь, здоров’язбережувальні пріоритети, репродуктивне здоров’я, відповідальне батьківство, сексуальна просвіта.Анотація
В статті узагальнено теоретичні основи та особливості процесу формування здоров’язбережувальних пріоритетів студентської молоді з орієнтацією на аксіологічні прерогативи. Виокремлено значущість репродуктивного здоров’я та відповідального батьківства для даної вікової категорії. Подано результати проведених експериментальних досліджень, що підтверджують когнітивно-поведінковий дисонанс у ставленні студентів до утвердження здорової життєдіяльності, в тому числі і до репродуктивного здоров’я. Акцентовано увагу на сутності психологічного компоненту даного процесу, що полягає у виявленні мотиваційно-ціннісної сфери особистості та поведінкових стереотипів. Систематизовано найтиповіші мотиви утвердження принципів здорової життєдіяльності у студентському середовищі. Здійснено соціально-психологічне тлумачення особливостей типологічних груп студентів відповідно до оцінки ними важливості здорової життєдіяльності, значущості репродуктивного здоров’я та відповідального батьківства. Виявлені три групи студентів переконують у необхідності формування мотивації до здорового способу життя на основі об’єктивної поінформованості про його переваги та умови реалізації; забезпечення кваліфікованої консультативної допомоги студентам у випадку виникнення утруднених та конфліктних ситуацій у міжособистісних стосунках з представниками протилежної статі; організації цілеспрямованої, систематичної превентивної роботи з метою попередження негативних явищ у студентському середовищі; зміни деструктивних установок щодо власної життєдіяльності, включаючи репродуктивне здоров’я та відповідальне батьківство; створення умов для повноцінної особистісної та професійної самореалізації студентської молоді, як складової частини здорової життєдіяльності. Обгрунтовано ефективність форм статевої просвіти, які є основою формування здоров’язбережувальної компетентності студентської молоді. Показано, що формування соціальних і особистісно-значущих цінностей сімейного життя можливе на основі розвитку позитивної мотивації, моральних почуттів, відповідальності, засвоєння етичних понять і норм, що в кінцевому результаті має сприяти виробленню стратегії власної життєдіяльності на принципах здоров’язбережувальних пріоритетів.
Посилання
Бобрицька В.І. Формування здорового способу життя у майбутніх учителів: Монографія. – Полтава: ТОВ “Поліграфічний центр “Скайтек””, 2006. – 432 с.
Горчак С.И. К вопросу о дефиниции здорового образа жизни // Здоровый образ жизни: Социально-философские и медико-биологические проблемы / Ред. Н.С. Илларионов. – Киев – Винница, 1991. – 184 с.
Кривошеєва Г. Рівні сформованості культури здоров’я студентів // Рідна школа. – 2001. – № 3 (854). – С. 71-72.
Оржеховська В.М., Пилипенко О.І. Превентивна педагогіка: Наук.-метод. посіб. / АПНУ, Ін-т проблем виховання. – Ізмаїл: СМИЛ, 2006. – 283 с.
Сорочинська В.Є. Утвердження здорового способу життя студентської молоді як вимір євроінтеграційного реформування. Вища освіта України – Додаток 4- 2006р. – Тематичний випуск „Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору”- 246, С.199-211.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Віра Євгенівна Штифурак
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).