З ІСТОРІЇ МОВНИХ КЛІШЕ ДІЛОВОДСТВА ТА ДОКУМЕНТОЗНАВСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2021.244713Анотація
Метою статті є висвітлення історії сталих словосполучень справочинства у контексті документної лінгвістики. Методологія дослідження ґрунтується на поєднанні структурно- типологічного й когнітивно-дискурсивного підходів, що дало змогу виявити і узагальнити основні ознаки і відмінності мовних кліше, штампів і документних формул; заглибитися у змістову, структурну, мовностилістичну сфери документації з точки зору доцільності введення у текст кліше та штампу. Наукова новизна виконаної роботи полягає в окресленні основних ознак мовних кліше, типологізації клішованих одиниць за різними ознаками, висвітленні чинників, які впливають на функціонування мовних стереотипів. Виявленні тенденцій розвитку сталих сполучень документів на етапі становлення. Висновки. Проаналізовано й описано найбільш продуктивні мовні конструкції у документному тексті. Зазначено, що становлення мовного складу документного тексту певної доби було зумовлене зовнішньомовними чинниками. Семантика кліше охоплює весь комплекс позамовних значень, набутих унаслідок колективного досвіду людства і пов’язує смислові характеристики словесного знака із системою традицій народу, об’єктивується спілкуванням і стереотипною мовною ситуацією. Серед результатів є те, що встановлено: кліше і документні формули є органічним елементом тексту документів. Доведено, що сучасні функціональні дослідження документної лінгвістики потребують певної переорієнтації аналізу мовних одиниць на інтегрованість концептуального, лінгвістичного й комунікативного аспектів функції.
Ключові слова: мовне кліше, мовний штамп, документні формули, стереотипні одиниці, усталені вислови, мовні конструкції, документний текст, документ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Галина Лукаш, Ольга Анісімова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.