Науковий контент: чинники та динаміка розвитку української національної термінографії
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2022.266966Анотація
Мета дослідження полягає у виявленні впливу технологічних, політичних, соціальнокомунікаційних чинників на динаміку термінографічного процесу в Україні та за її межами у 1940–2020 роках. Для реалізації цієї мети необхідно розв’язати такі завдання: виявити, ідентифікувати та верифікувати бібліографічні відомості термінологічних словників, енциклопедій, довідників, виданих в Україні та за її межами; визначити ключові чинники, що вплинули на розвиток термінографії; встановити динаміку видання українських термінографічних праць (УТП) за кількісними показниками публікаційної активності науковців в Україні та за її межами; встановити галузевий склад УТП, виданих в Україні. Методологія дослідження полягає у використанні загальнонаукових і спеціальних методів. Застосування аналітико-синтетичного, логічного, порівняльного методів дало змогу встановити позамовні чинники розвитку української термінографії. За допомогою статистичного методу обґрунтовано динаміку розвитку української термінології, виявлено галузевий спектр термінографічних видань. Візуалізація результатів наукового дослідження розкриває галузевий склад термінографічних видань. Наукова новизна роботи полягає в тому, що державна незалежність України, статус української мови як державної зумовили потужне зростання кількісних та якісних показників динаміки розвитку української термінографії. Висновки. Українська термінологічна лексикографія активно й плідно розвивається, вдосконалюються методологічні засади термінографічної роботи. Українська національна термінографія сформована як високорозвинена система лексикографічних праць, які широко репрезентують наукову лексику з усіх галузей знань. Високі показники динамічності й інтенсивності укладання УТП демонструють консолідацію наукових сил з метою очищення української мови від не властивих їй елементів і відновлення її питомих рис, утвердження української фахової мови в усіх сферах суспільного життя. Розвиненість термінографії створює оптимальні передумови для комплексного оцифрування спеціальної лексики, укладання системи електронних термінологічних словників та енциклопедій, створення єдиного національного мовно-інформаційного фонду.
Ключові слова: науковий контент, термінологія, термін, словник, енциклопедія, термінографія, спеціальна лексика.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Марія Комова , Аліна Петрушка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.