Управління інформаційною безпекою: американський досвід
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2023.290991Анотація
Мета статті – аналіз американської концепції загроз інформаційній безпеці та з’ясування пріоритетних напрямів діяльності держави у створенні безпечного національного кіберпростору. Методологічну основу дослідження склали загальнонаукові та спеціальні методи пізнання, як-от: термінологічний, системний підхід, аналіз, синтез та логічний метод. Також використано методи контент-аналізу, порівняльний та аналітичний моніторинг інтернет-ресурсів органів державної влади США, що відповідають за інформаційну безпеку. Наукова новизна статті полягає в розширенні уявлень про теоретичні аспекти в галузі інформаційної безпеки та системному аналізі інструментальних, концептуальних основ і практичних аспектів інформаційної безпеки США. Висновки. Глобалізація інформаційних систем кардинально вплинула на ситуацію у сфері безпеки. Головна загроза національній безпеці США в кіберпросторі походить від держав і посередників, які діють в їхніх інтересах. Вони володіють необхідними навичками й технологіями для проведення деструктивних кібератак у військових і політичних цілях, а також ефективно використовують методи кібершпигунства, що не тільки спричиняє значні економічні втрати, але й завдає великої шкоди стратегічно важливим для США галузям промисловості. Американська концепція охоплює такі три ключові рівні кібербезпеки, як держава, приватний бізнес та індивідуальні користувачі. Сполучені Штати ведуть боротьбу з кібератаками за кількома напрямами, як-от: забезпечення захисту критичної інфраструктури, інформаційних мереж і систем; контроль за якістю використовуваного IT-обладнання; формування ефективних механізмів міжрівневої комунікації та підвищення поінформованості на всіх рівнях. Важливою складовою національної кіберстратегії США є міжнародна співпраця з питань гарантування інформаційної безпеки. На міжнародному рівні США прагнуть спонукати інші країни до підвищення відповідальності за гарантування безпеки інформаційних систем і мереж на національному та глобальному рівнях; створити правовий режим, необхідний для забезпечення транскордонного доступу до інформації; сформувати режим колективного кіберзахисту в межах НАТО та інших двосторонніх і багатосторонніх угод зі стратегічними партнерами; зберегти максимально можливу свободу дій у кіберпросторі з метою проведення всіх видів інформаційних операцій як під час військових конфліктів, так і в мирний час.
Ключові слова: кіберпростір, інформаційна загроза, інформаційна війна, інформаційна безпека, інформаційний менеджмент, інформатизація, ІКТ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Віктор Саранча , Вікторія Шабуніна , Оксана Тур
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.