УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ БІОГРАФІЧНИЙ АРХІВ (2000–2020): ТРАНСФОРМАЦІЯ ЗМІСТУ РЕСУРСУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.2.2021.238778Анотація
Мета роботи — представити процес становлення біографічного ресурсу, зобразити поточний стан його оновленої версії — електронного Українського національного формування біографічного масиву бази даних (БД) «Персоналії» — основоположної складової біографічного архіву (УНБА); проаналізувати зміни, що відбулися протягом 2000–2020 рр. у електронному УНБА. Методологія дослідження полягає у поєднанні загальнонаукових методів аналізу теоретичного матеріалу і статистичних й порівняльних методів аналізу конкретних емпіричних даних, їх систематизацію та узагальнення. Наукова новизна дослідження характеризується отриманням унікальної інформації щодо динаміки розподілення персоналій УНБА — значимих осіб української культури — за тематичними рубриками, хронологічними періодами, у статевому розподілі тощо. Висновки. Утворений УНБА на сьогоднішній день є найбільшим національним електронним біографічним ресурсом. Поява в Україні сучасних джерел, які відкривають читачеві нові, незаслужено забуті, замовчувані за різних причин імена, сприяє масштабній зміні обсягів біографічного ресурсу. Якісне опрацювання цих джерел значно примножує реєстр УНБА, суттєво підвищує його інформативність. Здійснений аналіз продемонстрував багатогранність представленої інформації за її тематичним, хронологічним, гендерним розподілом; дозволив виявити проблемні місця, котрі варто враховувати при подальшому наповненні ресурсу, зокрема значної нерівномірності розподілу персоналій за доменами й статтю, неповнотою хронологічної інформації щодо народження, смерті й поховання, недостатньою увагою до біографічних джерел з інформацією до ХІХ століття.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.