Модернізація бібліотек закладів вищої освіти України
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.2.2022.263579Анотація
Мета роботи – схарактеризувати основні аспекти діяльності бібліотек закладів вищої освіти, визначити роль бібліотек ЗВО у системі вищої школи; окреслити процес проєктування бібліотечно-інформаційного ресурсу «Єдиний бібліотечний простір» як варіанту модернізації бібліотечної справи в системі вищої освіти та науки, визначити мету та роль ресурсу, його структурну побудову. Методологія дослідження базується на текстологічному методі при визначенні походження діяльності бібліотечних установ і сучасного стану розвитку бібліотек закладів вищої освіти; методі аналізу / синтезу при дослідженні теоретичних основ, функцій та структури бібліотек вищої школи, при вивченні автоматизації бібліотечних процесів; проєктуванні концепції Єдиного бібліотечного простору, його структури та засад функціонування; методі конкретизації структурної побудови створеного ресурсу «Єдиний бібліотечний простір». Наукова новизна роботи полягає у створенні концепції бібліотечно-інформаційного ресурсу вищої школи «Єдиний бібліотечний простір» на базі інтернет-технологій, що сприяє модернізації системи бібліотечної справи, освіти та науки України. Висновки. Характеризуючи стан модернізації процесів у діяльності бібліотек закладів вищої освіти України, ми визначили, що на сьогодні в закладах спостерігаємо активний перехід до автоматизованих систем здійснення бібліотечних процесів. Проте модернізація визначається не лише запровадженням комп’ютерно-інформаційних систем, а й трансформацією розумінь про бібліотеку, реформування її структури та підвищення якості освіти співробітників. Сутність Єдиного бібліотечного простору в системі закладів вищої освіти виражається в зміні класичного розуміння про електронну бібліотеку. Цей ресурс спрямований на взаємодію бібліотек вищої школи України та об’єднання загальних зусиль для формування єдиного універсального фонду з перспективою комунікації.
Ключові слова: бібліотеки ЗВО, вища освіта, модернізація бібліотек, автоматизовані бібліотечно-інформаційні системи, соціальні мережі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Олена Шевченко , Василь Спрінсян
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.