Модернізація режиму винятків та обмежень з авторського права ЄС для цифрової та транскордонної педагогічної діяльності
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2022.269814Анотація
Мета статті – розкрити обов’язковий освітній виняток ст. 5 Директиви ЄС про авторське право на єдиному цифровому ринку (Директива DSM), що дає змогу викладачам і здобувачам у формальному освітньому середовищі використовувати в цифровому вигляді матеріали, захищені авторським правом, без необхідності попередньо отримувати дозвіл у власників авторських прав. Методологія дослідження. Для досягнення поставленої мети застосовано комплекс загальнонаукових методів дослідження: теоретичні (аналіз, узагальнення, синтез) та емпіричні (огляд електронних джерел, вивчення результатів діяльності). Наукова новизна. Констатовано, що обов’язковий виняток для освіти, передбачений ст. 5 Директиви DSM, вирішить деякі проблеми, з якими стикаються викладачі та студенти в ЄС, та дасть можливість використовувати в цифровій формі твори, що охороняються авторським правом, в освітніх цілях при дотриманні певних встановлених умов (організований навчальний процес та захищена електронна мережа). Виявлено недоліки деяких положень ст. 5 Директиви DSM. Зокрема, вони можуть змусити школи та інші заклади освіти укладати ліцензійні угоди й виплачувати винагороду авторам та іншим правовласникам (наприклад видавцям) за використання творів авторського права в навчальних аудиторіях. Такі ліцензії ляжуть значним фінансовим тягарем на державні та приватні заклади освіти й змусять їх вести переговори з організаціями колективного управління. Відзначено, що виняток для освіти повинен поширюватися на всю некомерційну педагогічну діяльність викладачів і студентів як частину навчального процесу, який може відбуватися в різних середовищах (цифрових і нецифрових), а також різних формах (використання творів повністю або частково, в оригінальному, перекладеному чи зміненому вигляді). Підкреслено, що виняток також має поширюватись на інші суб’єкти, які здійснюють некомерційну педагогічну діяльність (бібліотеки, музеї, науково-дослідні установи, постачальники послуг дистанційного навчання тощо). Висновки. Ст. 5 Директиви DSM вперше створює основу для цифрового використання творів, що охороняються авторським правом, у педагогічній діяльності під відповідальність закладу освіти. Держави-члени ЄС можуть уникнути запровадження винятку, коли правовласники (наприклад видавці) пропонують закладам освіти легкодоступні, але платні ліцензії. Крім того, держави-члени ЄС, як і раніше, можуть надавати правовласникам справедливу компенсацію за цифрове використання їх творів. Для гармонізації в транскордонному контексті Директива DSM запроваджує принципи, відповідно до яких санкціоновані дії щодо цього винятку мають місце лише в державі-члені ЄС, де знаходиться відповідний заклад освіти.
Ключові слова: авторське право ЄС, винятки та обмеження, освіта й викладання, заклад освіти, освітній виняток, бібліотека.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Лариса Литвинова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.