Показники індексу маси тіла висококваліфікованих CrossFit-спортсменів
Słowa kluczowe:
CrossFit, кросфіт, антропометрія, індекс маси тіла, висококваліфіковані спортсмениAbstrakt
Анотація. У статті наведені результати аналізу довжини та маси тіла CrossFit-атлетів з метою визначення оптимальних величин індексу маси тіла для даного виду змагальної діяльності.
Мета дослідження: визначити оптимальні показники індексу маси тіла для спортсменів, що займаються змагальною діяльністю у кросфіті.
Матеріал і методи дослідження. У статті наведено дані, що були отримані на основі аналізу показників 40 жінок та 38 чоловіків, які брали участь у змаганнях Reebok CrossFit Games 2017 в індивідуальному заліку «Основної вікової групи» (18-34 роки). Методи дослідження: математичної статистики (пакет аналізу даних Microsoft Excel), контент-аналіз офіційного сайту Reebok CrossFit Games 2017 [13], медико-біологічні. Індекс маси тіла (ІМТ) було розраховано за формулою індекс Кетле-2. Кореляцію між показниками розраховано за коефіцієнтом рангової кореляції Спірмена.
Висновки. Отримані данні свідчать про відсутність зв’язку між показниками індексу маси тіла та фінальним рейтингом змагань Чемпіонату світу з Кросфіту основної вікової групи. Це підтверджує той факт, що для даного виду змагальної діяльності антропометричні показники – неголовне. Більш важливим є функціональна підготовленість спортсменів.
Зважаючи на той факт, що для аналізу були обрані менше 0,1% спортсменів, що потрапили на чемпіонат світу з кросфіту, можна вважати показники індексу маси тіла атлетів зразком для розрахування оптимальних величин. Адже учасники фіналу Reebok CrossFit Games 2017 були обрані з понад 355 000 чоловіків і жінок з усього світу. Успішно подолавши два етапи – «CrossFit Open» та регіональні ігри.
Отримані у ході дослідження данні свідчать, що для висококваліфікованих кросфітерів чоловіків, відповідно до індексу маси тіла, характерна надлишкова маса. Також є винятки, показники яких можна віднести до «ожиріння», або вони знаходяться на межі.
Для жінок індекс маси тіла загалом знаходиться у межах норми. Але спостерігаються показники, що дещо перебільшують норму, або наближаються до середніх величин чоловіків кросфітерів.
Тож, оптимальними показниками індексу маси тіла кросфітерів можна вважати: для чоловіків – 25,84–30,42 кг/м²; для жінок – 21,19–27,31 кг/м².
Як у чоловіків, так і у жінок що брали участь у змаганнях Reebok CrossFit Games 2017 надлишкова маса або ожиріння обумовлені добре розвиненим кістково-м’язовим апаратом спортсменів.
Bibliografia
Бала, Т. М., & Сванадзе, А. С. (2016). Загальна характеристика та історичні аспекти виникнення кросфіту як виду спорту. Міжнародна науково-практична конференція "Фізична культура, спорт та здоров'я", 20–22.
Жук, В. О. (2017). Показники довжини та маси тіла висококваліфікованих CrossFit спортсменів чоловіків. Міжнародна науково-практична конференція "Фізична культура, спорт та здоров'я", 33–35.
Жук, В. О. (2016). Інноваційні технології у сфері фізичного виховання студентської молоді. Актуальні проблеми фізичного виховання різних верств населення, 62–69.
Жук, В. О. (2019). Зміни інтересу до занять фізичною культурою і спортом в Україні у період 2004-2019 років. Стратегічне управління розвитком фізичної культури і спорту: збірник наукових праць. Харків: ХДАФК, 166–170.
Жук, В. О. (2018). Показники довжини і маси тіла учасниць змагань Чемпіонату світу з Кросфіту (Reebok Crossfit Games 2017). Актуальні проблеми фізичного виховання різних верств населення, 97–102.
Коломійцева, О. Е., & Жук, В. О. (2017). Каланетика у фізичному вихованні студенток вишу. Актуальні проблеми фізичного виховання різних верств населення, 63–71.
Круцевич, Т. Ю., Пангелова, Н. Є., & Кривчикова, О. Д. (2017). Теорія і методика фізичного виховання: підруч. для студ. виш. навч. закл. фіз. виховання і спорту: у 2 т. [2-ге вид., переробл. та доп.]. К.: Національний університет фізичного виховання і спорту України, вид-во «Олімп. л-ра».
Маринич, Е. Е., Шипилов, Р. М., & Кулагин, А. В. (2016). История становления тренировочной системы «Crossfit». Международный научно-исследовательский журнал, 12(54), Часть 4, 54–56. https://doi.org/10.18454/IRJ.2016.54.185
Всемирная организация здравоохранения. (2019). Ожирение и избыточный вес. Retrieved from https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
Петрова, А. С. (2016). Кроссфит как один из видов направлений спорта. Actualscience, 2(11), 109–110.
CrossFit. (2018). What is CrossFit? Retrieved from https://crossfit.com/what-is-crossfit
Glassman, G. (2017). Level 1 Training Guide [Electronic resource]. Retrieved from http://library.crossfit.com/free/pdf/CFJ_English_Level1_TrainingGuide.pdf
Reebok CrossFit Games. (2017). Leaderboard. Retrieved from https://games.crossfit.com/leaderboard/games/2017?division=1&sort=0&page=1
##submission.downloads##
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Автори, які публікуються у цьому журналі, зберігають авторські права на свою роботу та надають журналу право першої публікації на умовах зазначеної ліцензії, що дозволяє іншим особам вільно використовувати, розповсюджувати, адаптувати та створювати похідні твори, за умови обов’язкового посилання на авторів та джерело оригінальної публікації.
Автори можуть укладати окремі додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження опублікованої версії роботи (наприклад, розміщення у репозитаріях або в складі монографій), за умови зазначення першої публікації у цьому журналі.
Редакційна політика журналу заохочує попереднє та паралельне розміщення авторами рукописів у відкритих електронних сховищах або на особистих сайтах, що сприяє розвитку наукової комунікації та підвищує рівень цитування.