Формування фізичної готовності до школи у дітей старшого дошкільного віку засобом спортивних ігор

Автор(и)

  • Світлана Тітаренко Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка, Україна https://orcid.org/0000-0001-5544-3376
  • Юлія Бабачук Глухівский національний педагогічний університет імені Олександра Довженко, Україна https://orcid.org/0000-0002-8851-924X

DOI:

https://doi.org/10.15391/si.2024-4.10

Ключові слова:

фізична готовність до школи, старші дошкільники, спортивні ігри, заклад дошкільної освіти

Анотація

Здійснено аналіз досліджень з проблеми формування фізичної готовності до школи у дітей старшого дошкільного віку. Наголошено, що фізична готовність є основою для успішної адаптації дитини до шкільного середовища. Вона включає розвиток моторики, координації рухів, витривалості та сили, які є важливими для того, щоб дитина могла виконувати різноманітні завдання у школі: від написання літер до участі в активних іграх під час перерв. Недостатній рівень фізичної підготовки може призвести до труднощів у засвоєнні шкільної програми, зниження концентрації уваги, швидкої втомлюваності та навіть проблем зі здоров’ям. Тому важливо ще до початку шкільного навчання розвинути в дітей необхідні фізичні якості. Встановлено, що спортивні ігри становлять ефективний інструмент для забезпечення фізичної готовності старших дошкільників до навчання у школі. Ігри допомагають розвивати координацію рухів, силу, витривалість та гнучкість, що важливо для повноцінного фізичного розвитку. Мета дослідження – визначити вплив вправ та ігор з елементами спортивних ігор на формування фізичної готовності до школи у дітей старшого дошкільного віку. Результати дослідження. На констатувальному етапі дослідження, завдяки узагальненим результатам рівня сформованості фізичної готовності дітей до школи було визначено, що високий рівень мають лише 20% дітей (ЕГ) та 16% (КГ), середній − 58% дітей (ЕГ) та 52% (КГ), низький − 22% дітей (ЕГ) та 31% (КГ). Нами було констатовано, що вихідний рівень сформованості фізичної готовності до школи у дітей експериментальної та контрольної груп на початку формувального етапу дослідження був приблизно однаковим. У ході дослідження, з метою підвищення рівня сформованості фізичної готовності дітей старшого дошкільного віку до школи, було розроблено і апробовано систему роботи з активним використанням елементів ігор спортивного характеру. Зміст пропонованої системи роботи передбачав організацію роботи з дітьми у процесі ігрової діяльності і реалізовувався послідовно на трьох взаємопов’язаних етапах: ознайомлювальному, діяльнісному і творчому. На кінець дослідження в КГ та ЕГ було отримано такі результати: високий рівень сформованості фізичної готовності показали 46% дітей (ЕГ) і 24% (КГ), середній − 42% (ЕГ) і 52% (КГ), низький − 12% (ЕГ) і 24% (КГ). Висновки. Проаналізувавши рівні сформованості фізичної готовності дітей до школи за результатами констатувального й контрольного етапів педагогічного експерименту було доведено ефективність запропонованої системи роботи.

Біографії авторів

Світлана Тітаренко , Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка

кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної педагогіки і психології

Юлія Бабачук , Глухівский національний педагогічний університет імені Олександра Довженко

асистент кафедри теорії і методики фізичного виховання

Посилання

Богініч, О. Л., & Бабачук, Ю. М. (2014). Рухливі ігри та ігрові вправи з елементами спортивних ігор для дітей старшого дошкільного віку: методичний посібник. Тернопіль: Мандрівець.

Вільчковський, Е. С. & Денисенко, Н. Ф. (2008). Організація рухового режиму дітей у дошкільних навчальних закладах : навчально-методичний посібник. Тернопіль : Мандрівець.

Вільчковський, Е. С. & Курок, О. І. (2019). Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку: підручник. Суми: ПФ «Видавництво «Університетська книга».

Вільчковський Е. C., Курок О. І. & Хлус Н. О. (2023). Діагностичні методики оцінювання фізичного стану дітей дошкільного віку та профілактичні вправи щодо його покращення: навчальний посібник. 2-ге видання, доповнене. Вінниця: ТОВ «Твори».

Дмитренко, Т.І. (1979). Теорія та методика фізичного виховання дітей раннього і дошкільного віку. 2-ге вид., перероб. та доп. Київ : Вища школа.

Конох, О.Є. (2014). Комплекс невикористання засобів спортивних ігор у підвищенні фізичного стану дітей 5–6 років : дис. ... канд. наук з фіз. виховання та спорту : 24.00.02.

Курок, О.І. (2010). Система навчання старших дошкільників спортивних вправ з м’ячем та ігор з елементами футболу : колективна монографія. Оптимізація фізичного виховання дитини у вітчизняній системі освіти. Запоріжжя : ЗОІППО, С. 103–124.

Курок, О.І., Васін, Ю.Г. & Синіговець, В.І. (2006). Психолого-педагогічні аспекти навчання складним руховим діям : навчальний посібник. Глухів : РВВ ГДПУ.

Курок, О.І., Хлус, Н.О., & Тітаренко, С. А. (2023). Рухливі та спортивні ігри для дітей дошкільного віку (курс лекцій): навчальний посібник. Вінниця : ТОВ «Твори».

Левінець, Н. (2021). Спортивні ігри в дошкіллі: важливі... й можливі! : освітній напрям «Особистість дитини. Спортивні ігри». Дошкільне виховання, 9, 7–9.

Поліщук, О. (2008). Педагогічні технології супроводження процесу фізичного виховання дітей дошкільного віку. Умань : СПД Жовтий.

Поспєлова, І. (2012). Спортивні ігри і вправи – ефективний засіб фізичного виховання дошкільників. Вихователь-методист дошкільного закладу, 6, 49–55.

Тітаренко, С. А. & Бабачук, Ю.М. (2022). Розвиток влучності у старших дошкільників у процесі проведення спортивних та рухливих ігор. Спортивні ігри, 2 (24), 51-63. https://doi.org/10.15391/si.2022-2.06

Тітаренко, С.А. (2023). Оптимізація рухової активності дітей старшого дошкільного віку в природних умовах засобами спортивних ігор. Спортивні ігри, 4 (30), 58-68. https://doi.org/10.15391/si.2023-4.06

Шалімова, Л. Л. (2017). Фізичне виховання дошкільників. Старший вік : навч.-метод. посіб. Харків : Ранок.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-01

Як цитувати

Тітаренко , С. ., & Бабачук , Ю. . (2024). Формування фізичної готовності до школи у дітей старшого дошкільного віку засобом спортивних ігор. Спортивні ігри, (4(34), 79–88. https://doi.org/10.15391/si.2024-4.10

Номер

Розділ

Статті