Розвиток витривaлостi у дiтей стaршого дошкiльного вiку пiд чaс проведення рухливих ігор

Автор(и)

  • Наталія Хлус Глухівский національний педагогічний університет імені Олександра Довженка, Україна https://orcid.org/0000-0001-9860-1047

DOI:

https://doi.org/10.15391/si.2022-3.14

Ключові слова:

витривалість, рухливі ігри, діти старшого дошкільного віку, рівень розвитку витривалості, система роботи

Анотація

Мета дослідження: теоретично обґрунтувати та експериментально дослідити ефективність впливу рухливих iгор на розвиток витривaлостi у дiтей стaршого дошкiльного вiку. Матеріал і методи. В експериментальному дослідженні взяли участь 25 дітей (11 – дівчаток, 14 – хлопчиків) старшого дошкільного віку, з яких було сформовано дві експериментальні групи, однакові за рівнем фізичного розвитку, морфо-функціональним станом та фізичною підготовленістю. Одна група − контрольна (КГ, n=12 (5 дівчаток, 7 хлопчиків) займалися за освітньою програмою “Дитина”. Друга − експериментальна група (ЕГ, n=13 (6 дівчаток, 7 хлопчиків) займалася також за освітньою програмою “Дитина” та розробленою системою роботи з розвитку витривaлостi у дiтей стaршого дошкiльного вiку пiд чaс проведення рухливих ігор. Методи дослідження: аналіз даних літературних та Інтернет джерел з проблеми дослідження, педагогічне тестування, педагогічний експеримент, методи математичної статистики. Результати. На констатувальному етапі дослідження визначено загальний рівень розвитку витривалості у дітей старшого дошкільного віку. Отримали наступні результати: високий рівень виявлено у 15°% дітей (ЕГ) та 14°% (КГ), середній – 43°% дітей (ЕГ) та 42°% (КГ), низький – 42°% дітей (ЕГ) та 44°% (КГ). На формувальному етапі дослідження розроблено систему роботи з розвитку витривалості у дітей старшого дошкільного віку засобом рухливих ігор. На контрольному етапі перевірено ефективність запропонованої системи роботи з розвитку витривалості у дітей старшого дошкільного віку під час проведення рухливих ігор. Встановлено, що рухливі ігри є дієвим засобом розвитку витривалості у дітей старшого дошкільного віку. На контрольному етапі дослідження ми отримали наступні результати: високий рівень виявлено у 42°% дітей (ЕГ) та 14°% (КГ), середній – 44°% дітей (ЕГ) та 42°% (КГ), низький – 14°% дітей (ЕГ) та 40°% (КГ). Висновки. Порівняльний аналіз результатів на констатувальному та контрольному етапі дослідження свідчить, що динаміка показників розвитку витривалості у дітей старшого дошкільного віку під час проведення рухливих ігор після впровадженої системи роботи позитивна. Таким чином, дані контрольного етапу експерименту підтвердили гіпотезу нашого дослідження, у якій висловлено твердження, що процес розвитку витривалості у дітей старшого дошкільного віку під час проведення рухливих ігор буде відбуватися ефективніше за умов: цілеспрямованого застосування системи рухливих ігор, орієнтованої на розвиток фізичної якості витривалості; більш розширеного обсягу рухливих ігор проти традиційної системи; створення позитивної емоційної атмосфери під час проведення рухливих ігор.

Біографія автора

Наталія Хлус , Глухівский національний педагогічний університет імені Олександра Довженка

кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент
кафедри теорії і методики дошкільної освіти

Посилання

Богініч, О.Л. (2007). Фізичне виховання дошкільників засобами гри: методичний посібник. Київ: Вища школа.

Богініч, О.Л., & Бабачук, Ю.М. (2014). Рухливі ігри та ігрові вправи з елементами спортивних ігор для дітей старшого дошкільного віку: методичний посібник.

Тернопіль: Мандрівець.

Вільчковський, Е.С. (2001). Фізичне виховання дітей у дошкільному закладі: навчальнометодичний посібник. Київ: Вища школа.

Вільчковський, Е.С., & Денисенко, Н.Ф. (2008). Організація рухового режиму дітей у дошкільних навчальних закладах: навчально-методичний посібник. Тернопіль: Мандрівець.

Вільчковський, Е.С., & Курок, О.І. (2019). Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку: підручник. Суми: ПФ «Видавництво «Університетська книга».

Дитина, (2016). Освітня програма для дітей від двох до семи років. Київ.

Ленська, Т. (2009). Рухова активність на свіжому повітрі. Дошкільне виховання, 7, 12-14.

Лущик, І.В. (2007). Фізичне виховання дошкільників. Фізкультурно-оздоровча робота. Київ: Ранок.

Пензулаева, Л.И. (2007). Подвижные игры и игровые упражнения для детей 5-7 лет. Москва: ВЛАДос.

Рунова, М.О. (2000). Двигательная активность ребенка в детском саду: пособие для педагогов дошк. учрежд., преподават. и студентов педвузов и колледжей. Москва: Мозаика-Синтез.

Рунова, М.О. (1999). Обеспечение двигательной активности детей на прогулке. Дошкольное воспитание, 8, 35-41

Фролов, В.Г., & Юрко, Г.П. (2004). Фізкультурні заняття на повітрі з дітьми дошкільного віку: посібник для вихователя дитячого садка. Москва: Просвещение.

Шиян, Б.М. (2006). Витривалість і методика її виховання. Теорія фізичного виховання, 6, 16-18.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-08

Як цитувати

Хлус , Н. (2023). Розвиток витривaлостi у дiтей стaршого дошкiльного вiку пiд чaс проведення рухливих ігор. Спортивні ігри, (3(25), 154–164. https://doi.org/10.15391/si.2022-3.14

Номер

Розділ

Статті