Тактична підготовка студентів спеціалізації «волейбол» при навчанні в неспортивному ВНЗ
DOI:
https://doi.org/10.15391/zenodo.2544949Ключові слова:
волейбол, тактика гри, атака, захисні дії, студенти, неспортивний ВНЗАнотація
Головне при комплектуванні команди полягає в тому, щоб не копіювати розстановку і гру інших команд, а виходити з підготовленості та доцільності використання нападників і зв’язуючих гравців своєї команди. Мета роботи: визначити основні тактичні схеми нападу і захисту, що застосовуються в командах факультетів ХНУ. Матеріал і методи досліджень. Педагогічне спостереження проводилося за 2017- 2018 г г..при участі 8 чоловічих збірних команд з волейболу факультетів ХНУ ім. В. Н. Каразіна під час університетських змагань. Аналізувалися розстановки гравців і тактичні взаємодії в захисті та нападі. Результати дослідження. Встановлено, що збірні команди факультетів у зв'язку з рівнем своєї технічної підготовки найчастіше застосовували розстановку 2-4. У захисті командами найчастіше застосовувалися такі взаємодії як одиночний блок, страховка вільним від блоку гравцем, а в нападі - атака з 2 і 4 зони. Застосування авторської методики в роботі з чоловічою збірною
командою ХНУ імені В. Н. Каразіна з волейболу привели до найвищого результату, який показала команда в минулому сезоні, зайнявши перше місце серед чоловічих волейбольних команд вузів м. Харкова. Збірна команда університету з волейболу в змаганнях серед вузів застосовувала систему гри 1-5; захисні дії: груповий блок, шостий відтягнутий, обов'язкове використання гравця «Ліберо»; в нападі широке використання атакуючих комбінацій, в тому числі, напад з другої лінії ( «Пайп», «Ешелон»), чергування націленої планувальної і силовий подачі в стрибку, що істотно розширило атакуючий арсенал команди. Висновок. Можна зробити висновок, що роль тактичної підготовки, поряд з іншими елементами навчання є досить значущою. Розуміючи, як вести себе в ігровій ситуації, володіючи певною базою технічних навичок гравці будуть усвідомлено застосовувати їх в грі, орієнтуючись на позитивний результат і емоційну сторону гри, яка складається з індивідуальних здібностей кожного гравця і, в підсумку, переростає в командний результат.
Посилання
Груцяк, Н. Б. (2015). Волейбол в неспортивном вузе: тенденции развития. Слобожанський науково-спортивний вісник, 2 (46), 62-65. dx.doi.org/10.15391/snsv.2015-2.011
Груцяк, Н. Б., Темченко, В. А., & Усова, Т. Е. (2015). Волейбол: основы теории и практики обучения в вузе. Х. : ХНУ имени В. Н. Каразина.
Груцяк, Н. Б., Корчевская, О. Г., & Усова, Т. Е. (2017). Общие принципы подготовки и контроля результатов обучения студентов по специализации «волейбол» в Харьковском национальном университете имени В. Н. Каразина. Спортивные игры,1,4-9.
Губа, В. П. & Родин, А. В. (2009). Волейбол в университете. Теоретическое и учебнометодическое обеспечение в системе подготовки студентов в спортивном клубе. М. : Советский спорт.
Железняк, Ю. Д., Портнов, Ю. М., & Савин, В. П. (2012). Спортивные игры: Техника, тактика, методика обучения. М. : Издательский центр «АКАДЕМИЯ».
Кудряшов, Е. В., Фазлеев, М. Т., Сырчиков, А. С., & Корепанова, Ю. А. (2015).
Моделирование технической подготовленности волейболисток массовых разрядов. Педагогико-психологические и медико-биологические проблемы физической культуры и спорта, 2 (35), 64-68. doi 10.14526/01_1111_09
Макаревич, В. В., Ткачук, В. А., & Асипчик, В. К. (2010). Организационно-методические указания по проведению занятий со студентами, начинающими заниматься волейболом. Совершенствование учебно-тренировочного процесса спортсменов различных специализаций и уровней тренированности: Сборник научно-методических материалов. Минск: БГУИР.
Ушакова, Т. М., Славнова, М. Ю., & Шерстюк, А. А. (2017). Особенности применения элементов творчества при обучении техническим приемам волейбола студентов общего курса технического вуза. Международный научно-исследовательский журнал, 12 (54), Часть 4, 100-103. doi: 10.18454/irj.2016.54.227
Фурманов, А. Г. (2007). Подготовка волейболистов. Минск: НЕТс.