Білаш Л.Л. Лідерство, організаційна культура і командна взаємодія як ключові фактори реалізації особистісного потенціалу співробітників в системі стратегічного управління людськими ресурсами
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6407.10.2014.35406Ключові слова:
потенціал, особистість, людські ресурси, культура, командний менеджмент, лідерство, організаційна поведінкаАнотація
У цій статті аналізуються поведінкові концепції організаційної культури , лідерства та командного менеджменту. Підкреслюється їх взаємозв'язок і вплив на формування та реалізацію особистісного потенціалу співробітників компанії, що багато в чому визначає конкурентні переваги людських ресурсів і конкурентоспроможність підприємства. Особистісний потенціал в даній статті розглядається ка основі концепцій Кові Ст., Травіна В.В., Армстронг М. Він включає в себе моральний, комунікативний, кваліфікаційний , освітній , психологічний і творчий потенціал. Невирішена проблема , якій присвячена статтю , зводиться до визначення ступеня задоволеності менеджерів і співробітників підприємства якістю лідерських та командних процесів, що визначають реалізацію особистісного потенціалу працівників , що сприяють досягненню конкурентоспроможності компанії. Названу проблему автор аналізує , спираючись на дослідження таких відомих вчених , як Гібсон Дж., Роббінз Ст. (організаційна поведінка), Дафт Р. , Шейн Е. (організаційна культура та лідерство). Метою статті стало обргунтування таких поведінкових характеристик організаційної культури , як участь співробітників у прийнятті рішень у підрозділах (відділах, службах ) , різноманітність робіт , рішення нових завдань , взаємопов'язаність і згуртованість співробітників в команді. Проведені автором дослідження за допомогою анкетування менеджерів і фахівців у ряді організацій в Республіці Молдова дозволили обґрунтувати висновок про необхідність стратегічного підходу до вдосконалення лідерства та командного менеджменту, що сприяє формуванню студіюючої організаційної культуриПосилання
Адизес И. Стили менеджмента — эффективные и неэффективные / Ицхак Калдерон Адизес ; Пер. с англ. — М.: Альпина Бизнес Букс, 2009. — 199 с.
Армстронг М. Практика управления человеческими ресурсами / М. Армстронг. – СПб.: Питер, 2009. – 825 с.
Гибсон Дж.Л. Организации: поведение, структура, процессы / Дж.Л. Гибсон, Д.М.Иванцевич, Д.Х. Доннелли-мл. / пер. с англ. – 3-е изд. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 662 с.
Дафт Р. Менеджмент / Р. Дафт / пер. с англ. – 6-е изд. – СПб.: Питер, 2009. – 832 с.
Кови Ст. Р. Восьмой навык: от эффективности к величию. / Ст. Р. Кови / Пер. с англ. – М.: Альпина-Паблишер, 2010. – 405 с.
Роббинз Стивен П. Основы организационного поведения / Стивен П. Роббинз – М.: Издательский дом «Вильямс», 2006. 448 с.
Травин В.В. Менеджмент персонала предприятия: Учебно-практическое пособие / В.В.Травин, В.А. Дятлов. – М.: Дело, 2003. – 272 с.
Шейн Э. Организационная культура и лидерство / Э. Шейн. – СПб.: Питер, 2006. – 336 с.