Дослідження показників про- та антиоксидантної системи в спермоплазмі при порушенні фертильності у чоловіків
DOI:
https://doi.org/10.26641/2307-5279.25.2.2021.238228Ключові слова:
чоловіче безпліддя, спермоплазма, оксидативний стрес, антиоксидантна системаАнотація
Чоловіче безпліддя – це багатофакторний синдром, що включає широкий спектр порушень. Одну з провідних ролей в чоловічій інфертильності грає окислювальний стрес – порушення вільнорадикального гомеостазу в еякуляті. Основними причинами розвитку таких станів можуть бути хронічні інтоксикації, умови життя, несприятливі професійні та екологічні чинники, супутні захворювання, несприятливий психоемоційний стан.
Мета роботи. Вивчити стан про- та антиоксидантних систем в спермоплазмі при порушенні фертильності у чоловіків з різними видами чоловічого безпліддя.
Результати. При проведенні досліджень стану про- та антиоксидантних систем в спермо-плазмі встановлено, що у пацієнтів з діагнозом «секреторне чоловіче безпліддя» рівень вмісту МДА перевищував показники контролю в 1,2 разу (aЈ0,05) з одночасною активацією СОД (на 132,2%, aЈ0,05) на тлі незначного зниження активності КАТ. При цьому співвідношення СОД/КАТ збільшилося в 1,44 рази, а активність ферментів глутатіонантиоксидантної системи не мала достовірних відмінностей від показників контрольної групи. Стан системи про- та антиоксидантного захисту в даній групі можна оцінити як «активований» за рахунок порушення балансу в ланці «СОД + КАТ», що може призвести до розвитку цитотоксичних ефектів.
Розподіл пацієнтів з діагнозом «екскреторно-токсичне чоловіче безпліддя» на три підгрупи за вмістом МДА в спермоплазмі дозволило встановити, що перша підгрупа характеризувалася «компенсаторною активацією» переважно ГАОС на тлі зниження вмісту МДА, у другій підгрупі – показники системи про- та антиради-кального захисту не мали достовірних відмінностей від контролю. У третій підгрупі виявлено підвищення вмісту МДА (на 66,1%, aЈ0,01) і зниження активності всіх систем антирадикального захисту. Стан системи про- та антиоксидантного захисту в даній підгрупі можна оцінити як «оксидативний стрес».
Висновок. Дослідження показників про- та антиоксидантних систем в спермоплазмі у пацієнтів з різними видами чоловічого безпліддя дозволить проводити патогенетично обµрунтовану профілактику і корекцію станів, що супроводжуються розвитком оксидативного стресу.
Посилання
Щорічна доповідь про стан здоров’я населення, санітарно-епідемічну ситуацію та результати діяльності системи охорони здоров’я України. Київ: МВЦ «Медінформ», 2018. 458 с.
Muratori M., Marchiani S., Tamburrino L., Baldi E. Sperm DNA Fragmentation: Mechanisms of Origin. Advances in Experimental Medicine and Biology. 2019. Vol. 1166. P. 75–85. Doi: 10.1007/978-3-030-21664-1_5.
Nouri M., Amani R., Nasr-Esfahani M., Javad-Tarrahi M. The effects of lycopene supplement on the spermatogram and seminal oxidative stress in infertile men: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Phytotherapy Research. 2019. No 33(12). P. 3203–3211. Doi: 10.1002/ptr.6493.
Поворознюк М.В. Стан репродуктивного здоров’я чоловіків у шлюбі. Медичні аспекти здоров’я чоловіка. 2019. № 4(35). С. 51–57.
Onul N., Biletska E., Stus V., Polion M. The role of lead in the ethiopathenesis of male fertility reduction. Wiadomsci Lekarskie. 2018. № 4. С. 1155–1160.
Фафула Р., Онуфрович О., Єфремова У., Воробець З. Характеристика глутатіонпероксидази сперматозоїдів інфертильних чоловіків. Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. 2018. №8. С. 77–81.
Современные методы в биохимии / под ред. акад. В.Н. Ореховича. М.: «Медицина», 1971. 392 с.
Казимирко В.К., Мальцев В.И. Aнтиокси-дантная система и ее функционирование в организме человека. Здоровье Украины. 2004. Вып. 98. С. 40–45.
Королюк М.А., Иванова Л.И., Майорова И.Г., Токарев В.Е. Метод определения активности каталазы. Лабораторное дело. 1988. № 1. С. 16–19.
Справочник по лабораторным методам исследования / под ред. Л.А. Даниловой. СПб.: Питер, 2003. 736 с.
Антомонов М.Ю. Математическая обработка и анализ медико-биологических данных. Киев: Мединформ, 2018. 579 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стаття повинна мати візу керівника та офіційне направлення від установи, з якої виходить стаття (з круглою печаткою), і вказівкою, чи є стаття дисертаційною, а також у довільній формі на окремому аркуші - відомості про авторів (прізвище, ім’я, по батькові, посада, вчений ступінь, місце роботи, адреса, контактні телефони, E-mail).
Стаття повина бути підписана всіма авторами, які укладають з редакцією договір пропередачу авторських прав (заповнюється на кожного автора окремо з оригінальним підписом). За таких умов редакція має право на її публікацію та розміщення на сайті видавництва.