Хибний крипторхізм як причина гормональних розладів та порушення фертильності у чоловіків
DOI:
https://doi.org/10.26641/2307-5279.25.4.2021.253393Ключові слова:
хибний крипторхізм, гіпогонадизм, чоловіче безпліддя, тестостерон, фертильністьАнотація
Нами протягом 2012–2021 рр. у клініці урології ДДМУ на базі КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова Дніпропетровської обласної ради» у 124 пацієнтів із хибним крипторхізмом (ХК) віком від 18 до 62 років (у середньому 28,7±8,3 року), які зверталися за консультацією з приводу порушень фертильності, гормонального тла, ознак еректильної дисфункції, було проведене комплексне обстеження, консервативне (28 пацієнтів – контрольна група) та хірургічне (96 – основна група) лікування.
Усі пацієнти з ХК проходили комплексне обстеження. Обстеження пацієнтів включало вивчення скарг, анамнезу захворювання та життя. При цьому з’ясовували терміни формування скарг, наявність хронічних захворювань, шкідливих звичок (паління).
Проводили фізикальне обстеження з метою оцінки функції всіх органів та систем і виявлення супутньої патології. Оцінювали локальний статус пацієнта у вертикальному та горизонтальному положенні в стані спокою, при напруженні та покашлюванні. Оцінювали зміни при огляді зовнішнього пахового кільця.
Лабораторні обстеження проводили всім пацієнтам у наступному об’ємі: клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові, із визначенням показників рівнів загального білка, сечовини, креатиніну, білірубіну, печінкових ферментів, глюкози; визначення рівня гормонів крові (ЛГ, ФСГ, тестостерон загальний, естрадіол, пролактин, кортизол); оцінка сперматогенезу (спермограма).
Усім пацієнтам, у відповідності до критеріїв включення до обстеження та проведення хірургічного втручання, проводили УЗД органів калитки із доплерографією, як з метою уточнення структурного стану яєчка, так і визначення розміру, із розрахунком об’єму яєчка, наявності зайвої рідини у міжоболонковому просторі, стану артеріального та венозного кровообігу, наявності позитивної або негативної проби Вальсальви.
Усі пацієнти, які були залучені до дослідження (основна та контрольна групи), отримували консервативну терапію (wobenzym по 5 таблеток 3 рази на добу протягом 1–2 місяців, препарати вітаміну Е по 200 мг 3 рази на добу – 2 місяці та ascorutinum по 1 таблетці 3 рази на день – 1 місяць). У пацієнтів із достовірно зниженим рівнем тестостерону до терапії включали tribestan по 2 таблетки 3 рази на день протягом 3 місяців.
Пацієнти, які давали згоду для проведення оперативного лікування, отримували вищезазначену терапію після оперативного лікування. Оперативне лікування полягало в пластиці пахового каналу за методом Жирара-Спасокукоцького у модифікації Кімбаровського з одного (при однобічному) або двох боків (при двобічному хибному крипторхізмі).
Отримані результати післяопераційного лікування у порівнянні з результатами початкового обстеження свідчать про покращення показників гормонального обстеження та даних результатів спермограми. У контрольній групі, яка отримувала суто консервативну терапію, зміни показників не носили доказовий характер.
При обстеженні пацієнтів з безпліддям і еректильною дисфункцією при виявленні патологічної міграції яєчка необхідно розглядати можливість і необхідність оперативного лікування з метою попередження подальшого пригнічення сперматогенної та гормональної функції у цих чоловіків та відновлення гормонального фону та фертильності.
Оскільки патологічні зміни при хибному крипторхізмі призводять до виникнення окрім безпліддя явищ метаболічного синдрому та гіпогонадизму, ця проблема має дуже важливе значення у збереженні чоловічого здоров’я.
Посилання
Абубакиров А.Н. Повреждения ДНК сперматозоидов и мужское бесплодие. Урология. 2009. № 3. С. 86–91.
Горпинченко И.И. и др. Мужское бесплодие: этиология, патогенез, классификация, диагностика и методы лечения. Днепр: ООО «Акцент ПП», 2016. 344 c.
Горпинченко І.І., Нуріманов К.Р., Сайдакова Н.О. Чоловіче безпліддя в Україні: статистика та тенденції. Чоловіче здоров’я. 2012. № 4.
Диагностика мужского бесплодия. Справочник поликлинического врача. 2021. № 2. C. 61–64.
Зиганшин О.В., Безпалко Ю.В., Ковалев Ю.Н. Эффективность применения препарата витапрост у пациентов с бесплодием, развившемся на фоне хронического простатита. Урология. 2010. № 6. C. 50–54.
Лучицкий Е.В., Бондаренко В.А. Избранные лекции по клинической андрологии: монография. Киев–Харьков, 2010. 144 c.
Имшинецкая Л.П., Нуриманов К.Р., Добровольская Л.И. Гормонотерапия в комплексном лечении мужского бесплодия. Здоровье мужчины. 2012. Т. 42, № 3. C. 121–123.
Інформаційно-статистичний довідник про допоміжні репродуктивні технології в Україні. Київ: 1, 2021. 24 c.
Лопаткин Н.А. Руководство по урологии. М.: Медицина, 1998. Т. 2. C. 50–54.
Ошикбаев К.П., Абылайулы Ж., Дукенбае-ва Б. Взаимосвязь мужского бесплодия с избыточной массой тела. Урология. 2009. № 6. C. 43–48.
Рутинский А. Особенности диагностики идипатичского мужского бесплодия. Медико- социальные проблемы семьи. 2013. Т. 18, № 1.
Тиктинский О.Л., Калинина С.Н., Михайличенко В.В. Андрология. М.: ООО «Мед. информ. агентство», 2010. 576 c.
Hamilton J. B., Hubert G. Differential diagnosis of pseudocryptorchidism and true cryptorchidism. Endocrinology. 1937. Vol. 21, No. 5. P. 644–648. Doi: 10.1210/endo-21-5-644.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стаття повинна мати візу керівника та офіційне направлення від установи, з якої виходить стаття (з круглою печаткою), і вказівкою, чи є стаття дисертаційною, а також у довільній формі на окремому аркуші - відомості про авторів (прізвище, ім’я, по батькові, посада, вчений ступінь, місце роботи, адреса, контактні телефони, E-mail).
Стаття повина бути підписана всіма авторами, які укладають з редакцією договір пропередачу авторських прав (заповнюється на кожного автора окремо з оригінальним підписом). За таких умов редакція має право на її публікацію та розміщення на сайті видавництва.