СУТНІСТЬ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМПЛЕКСНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6725.29.2015.52277Ключові слова:
регіональний розвиток, комплексний регіональний розвиток, економічне зростання, сталий розвиток, регіональне управлінняАнотація
У статті обгрунтовано необхідність забезпечення комплексного розвитку регіонів країни, наведено проблеми, що спонукають до цього. Підвищення рівня комлексного розвитку регіонів представляє собою тривалий процес, котрий пов’язаний з структурними перетвореннями елементів виробництва, соціальної сфери, середовища проживання та планування території, покращення співвідношення, взаїмного розташування та взаємодії усих елементів регіону як вітворювального комплексу. Специфіка регіональних проблем України ґрунтується на пережитому періоді трансформаційної економіки, коли відбувалося формування нового геополітичного й економічного простору. Дослідженно поняття «регіональний розвиток» різними науковими школами й підкреслено відсутність у теперішній час єдності підходів щодо погляду на цей термін. Проведено критичний аналіз поняття «стійкий розвиток». Підкреслено, що термін «стійкий розвиток» для регіону повинен бути визначений з погляду діалектичного принципу єдності протилежностей, таких як «стійкість» та «розвиток». З цієї сторони регоінальний розвиток представляє собою стратегію переходу з початкового стійкого становища циклу розвитку до його кінцевого стійкого становища за обмежений термін з позитивним приростом критеріальної функції. Головним у комплексному розвитку регіону є взаємозв’язок матеріального відтворення, відтворення людини та навколишнього середовища. Відтворювальну структуру регіону слід розглядати у вигляді соціо-економ-природного комплексу. На основі узагальнення поглядів вчених, наведено визначення комплексного розвитку регіону як такого, що грунтується на соціально-економічних орієнтирах, що стають основою формування таких співвідносин та пропорцій між окремими елементами регіонального комплексу, котрі б створили умови для ефективного приєднання регіону до територіального поділу праці й вирішення проблем у середині регіону.
Посилання
- Большая советская энциклопедия. В 30-ти т. Т. 23 / ред А.М. Прохоров. – 3-е изд. – М. : Советская энциклопедия, 1976. – 640 с.
- Мельник Л.Г. Фундоментальные основы развития / Л.Г. Мельник. – Сумы: Университетская книга, 2003. – 288 с.
- Бусленко В. Н. Автоматизация имитационного моделирования сложных систем / В. Н. Буленко.- М.: Наука, 1977.- 240 с.
- Нейлор Т. Имитационные эксперименты с моделями экономических систем / Т. Нейлор. - М.: Мир, 1975. -237 с.
- Николис Г. Познание сложного. Введение / Г. Николис, И. Пригожин. - М.: Мир, 1990. -314 с.
- Путилов В. А. Системная динамика регионального развития / В. А.Путилов, А. В. Горохов. - Мурманск НИЦ "Разори", 2002. - 306 с.
- Тодаро, М.П. Экономическое развитие: пер. с англ. / М.П. Тодаро. – М.: ЮНИТИ, 1997. – 667 с.
- Seers, D. (1969) The Meaning of Development, IDS Communication 44, Brighton, UK: Institute of Development Studies. Retrieved from http://wwv.id21.org/classics /Seers.html
- Епіфанов А. Регіональна економіка: навч. посіб. / А.Епіфанов, І.Сало. – К.: Наукова думка, 2000. – 244 с.
- Стеченко Д. Управління регіональним розвитком: навч. посіб. / Д. Стеченко. – К.: Вища шк., 2000. – 223 с.
- Коваленко Е. Региональная экономика и управление : уч. Пособ. / Е. Коваленко. – СПб.: Питер, 2005. – 288 с.
- Вайсман В. Современная региональная экономика / В. Вайсман, В. Захарченко. – Одесса: Наука и техника, 2004. – 160 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Г. Г. Калініна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція збірника не несе відповідальності за авторство статей, які друкуються на його сторінках. Суперечки та проблеми в сфері авторського права, що виникають у зв'язку з матеріалами, що публікуються на сторінках збірника наукових праць, вирішуються шляхом прямих переговорів між авторами або третіми особами та авторами. Редакція збірника не втручається в конфлікт інтересів і не несе відповідальності за дії авторів. Якщо суперечка або проблеми в сфері авторського права не можуть бути врегульовані мирним шляхом, автори вирішують їх відповідно до законодавства в судовому порядку.
Редакція збірника перевіряє всі статті на дотримання академічної доброчесності за допомогою технічних застосунків.