ФАКТОРИ НЕСТІЙКОСТІ В УМОВАХ ГЛОБАЛЬНОЇ КРИЗИ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6725.29.2015.52284Ключові слова:
нестійкість, глобалізація, дестабілізація, безпека, лібералізація, капітал, нестабільністьАнотація
В статті розглянуто основні причини, джерела та наслідки глобальної нестабільності на сучасному етапі розвитку світової економіки. Обґрунтовується, що особливістю сучасних процесів глобалізації є стрімке поширення локальних дестабілізуючих подій в умовах наростаючої взаємозалежності країн, які все частіше дають імпульс ланцюговій реакції і спрацьовують у вигляді ефекту доміно. Проаналізовано взаємозв’язок між нав’язуванням країнам, що розвиваються, парадигми неолібералізму та зростанням нестійкості їх економічних систем. Досліджено основні фактори нестійкості національних економік країн в контексті розвитку систем забезпечення національної безпеки. Визначено роль транснаціональних корпорацій у поширенні економічної нестійкості на глобальний рівень. Розглянуто основні причини зростання нестійкості та поширення криз на прикладі валютної і фінансової криз країн Південно-Східної Азії в 1970-х роках. Досліджено внесок міжнародних економічних організацій і зокрема Міжнародного валютного фонду у зростання глобальної нестійкості на сучасному етапі. Охарактеризовано визначальну роль валютної сфери у швидкій глобальній трансмісії нестійкості в світовій економіці. Проаналізовано основні особливості дестабілізуючого фінансово-інформаційного впливу на планетарний економічний простір як цілісність. Досліджено демографічний чинник поширення глобальної нестійкості. Виявлено, що особливу небезпеку для дестабілізації всієї планети несуть відносно бідні країни з великою питомою вагою молоді.Посилання
- Петренко І.В. Теоретичні аспекти державної антикризової політики економічного розвитку нестійких територій / І. В. Петренко, А. В. Петенко // Прометей. - 2013. - № 1. - С. 40-44.
- Карлін М.І. Особливості фіскальної політики держави з нестійкою фінансовою системою в глобалізованому світі / М. І. Карлін // Економічний форум. - 2014. - № 4. - С. 207-214.
- Давиденко М.М. Бізнес-планування в умовах нестійкої економічної ситуації / М. М. Давиденко // Моделювання та інформаційні системи в економіці. - 2012. - Вип. 87. - С. 113-122.
- Стратегічне планування: вирішення проблем національної безпеки. Монографія / В. П. Горбулін, А. Б. Качинський. – К.: НІСД, 2010. – 288 с.
- Глобалізація і безпека розвитку / Бiлорус О. Г., Лук яненко Д. Г. та iн.; за ред. О. Г. Білоруса. – К.: КНЕУ, 2001. – 680 с.
- Мошенський С. З. Фондовий ринок та інституційне інвестування в Україні: вплив на інвестиційну безпеку держави: монографія / С. З. Мошенський; Житомирський держ. технологічний ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – 432с.
- Філіпенко А. С. Економічний розвиток сучасної цивілізації : навч. посіб. / А. С. Філіпенко. – 3-тє вид., переробл. і доп. – К.: Знання України, 2006. – 316 с.
- Kendall S. Future of IMF argued / S. Kendall // The Moscow Tribune. – Febr.4. – 1998. – P.8.
- Сорос Дж. Открытое общество. Реформируя глобальный капитализм / Дж. Сорос. – М.: Экономика, 2001. – 278 с.
- Holloway J. Change the World Without Taking Power / J. Holloway. – Pluto Press, 2002. – 240 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 С. А. Демінський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція збірника не несе відповідальності за авторство статей, які друкуються на його сторінках. Суперечки та проблеми в сфері авторського права, що виникають у зв'язку з матеріалами, що публікуються на сторінках збірника наукових праць, вирішуються шляхом прямих переговорів між авторами або третіми особами та авторами. Редакція збірника не втручається в конфлікт інтересів і не несе відповідальності за дії авторів. Якщо суперечка або проблеми в сфері авторського права не можуть бути врегульовані мирним шляхом, автори вирішують їх відповідно до законодавства в судовому порядку.
Редакція збірника перевіряє всі статті на дотримання академічної доброчесності за допомогою технічних застосунків.