Критерії оптимальності втручання держави в ринкову економіку в умовах світової економічної кризи.
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6725.32.2016.105264Ключові слова:
державне втручання в економіку, державне регулювання економіки, функції держави, світова економічна криза, державна антикризова політика, Індекс економічної свободи.Анотація
В статті досліджується проблематика оптимальності державного втручання в ринкові процеси. Аналізуються питання визначення необхідності державного втручання, його позитивні та негативні наслідки для національної економіки. Досліджуються умови за яких державне втручання у ринок є об’єктивно необхідним. Обґрунтовано, що встановити прямий зв’язок між рівнем державного втручання в економіку та економічним розвитком є складно. Поряд з тим, доведено, що оптимальність державного втручання можна визначити через обрахунок економічної ефективності проведення державного регулювання ринкових відносин та економічних процесів. У відповідності до критеріїв співвідношення результату та витрат, виокремлено види ефективності державного втручання в економіку. Визначено що антикризова політика українського уряду під час світової кризи 2008-2009 рр. була неефективною. Підсумовуючи, слід зазначити, що питання досягнення оптимального рівня державного втручання в ринкові процеси є індивідуальним для кожної країни. Оптимальність державного втручання, напряму пов’язана з його ефективністю. Якщо при визначенні показників ефективності виявляється, що державне втручання не призводить до покращення стану економіки, то питання його обмеження має бути одним з основних. Попри об’єктивну необхідність державного втручання в ринок за умов наявності кризи, такий вплив також має бути економічно обґрунтованим і може бути доцільним лише за умов досягнення позитивних зрушень у найкоротші проміжки часу.Посилання
- Ботчаев А.Р. Государственное регулирование рыночной экономики / А.Р. Ботчаев, Е.М. Климов, А.М. Ходачек. – СПб.: ИВЭСЭП, Знание. – 2003. – 238 с.
- Зарицька І. Передумови та особливості прояву сучасної світової банківської кризи / І. Зарицька // Вісник НБУ. – 2009. – №6. – С. 20-29.
- Ермаков С. Л. Мировой финансово-банковский кризис, его влияние на экономическое развитие / С. Л. Ермаков // Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму. – 2010. – № 1(3). – Т. 1. – С. 118126.
- Хомутенко Л. Світовий досвід упровадження антикризових заходів у протидії наслідкам фінансової кризи / Л. Хомутенко, Я. Хомутенко // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. – 2012. – №3 (15) – С. 49-53.
- Индекс антикризисной эффективности. Аналитический доклад. Авт. кол. И.А. Николаев, Т.Е. Марченко, М.В. Титова. ФБК. Москва. 2009. – 34 с. Режим доступу: http://www.fbk.ru/upload/images/effectiveness_index.pdf
- Гаращенко Н.Л. Государственное регулирование экономики: Учебное пособие. – КамчатГТУ.: 2007. – 166 с.
- Нитовкин Д. В. Роль и место государственного регулирования в управлении экономикой / Д. В. Нитовкин // Научный журнал КубГАУ. – 2013. – № 93 (09). – С. 1-19.
- The Index of Economic Freedom 2016 [Electronic resource]. – Access mode :
- http://www.heritage.org/index/ranking
- Ракшня А. С. Эффективность государственного регулирования экономики: автореф. дисс. на соискание ученой степени канд. экон. наук 08.00.01 / А. С. Ракшня. – Москва, 2005. – 15 с.
- Бодров В. Г. Державне управління у фінансово-економічній сфері: навч.-метод. матеріали / В. Г. Бодров, Н. І. Балдич, О. М. Сафронова; уклад. В. М. Гаврилюк. – К. : НАДУ, 2013. – 88 с.
- Милушев Д. Ф. Пределы вмешательства государства в экономику: теоретико-правовой аспект / Д. Ф. Милушев. // Вестник Поволжской академии государственной службы. –2011. – № 2. – С. 48-52.
- Нагимова А. М. Эффективность деятельности государственных органов управления как фактор повышения качества жизни в регионе: проблемы оценки и измерения. – Казань: Казан. гос. ун-т, 2009. – 188 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Григорій Олегович Шамборовський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція збірника не несе відповідальності за авторство статей, які друкуються на його сторінках. Суперечки та проблеми в сфері авторського права, що виникають у зв'язку з матеріалами, що публікуються на сторінках збірника наукових праць, вирішуються шляхом прямих переговорів між авторами або третіми особами та авторами. Редакція збірника не втручається в конфлікт інтересів і не несе відповідальності за дії авторів. Якщо суперечка або проблеми в сфері авторського права не можуть бути врегульовані мирним шляхом, автори вирішують їх відповідно до законодавства в судовому порядку.
Редакція збірника перевіряє всі статті на дотримання академічної доброчесності за допомогою технічних застосунків.