Еволюція концептуальних підходів до формування стратегії сталого економічного розвитку промислових підприємств.
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6725.34.2017.129057Ключові слова:
еволюція, концепція сталого розвитку, сталий розвиток промислового підприємства.Анотація
Формування концепції сталого розвитку стало логічним наслідком процесу екологізації науки і економіки, характерного для кінця шістдесятих - початку сімдесятих років. Вона пройшла тривалий еволюційний шлях, який може бути розділений на три етапи: зародження, формування теоретичних основ і етап систематизації концепції. Розкриття сутності кожного етапу дає всебічне уявлення про закономірності його розвитку. Відзначається поступовий перехід концепції з макрорівня формування проблем на мікрорівень, виявлена тенденція до залучення бізнесу до вирішення загальносвітових проблем. Предметом обговорення все частіше стають регіональні проблеми стійкого розвитку, і участь промислових підприємств в його підтримці. Проведений аналіз еволюції концепції сталого розвитку показав, що в даний час дана концепція реалізується у формі чотирьох основних підходів: еколого-системний, кластерний, триєдиний і стійкого розвитку бізнесу. Аналіз публікацій зарубіжних і вітчизняних авторів дефініцій поняття "сталий розвиток" дозволив виділити пріоритетні напрямки. Визначено, що сталий розвиток промислового підприємства визначається системою факторів, які спрямовані на підвищення якості життя людей з збереженням навколишнього середовища. В економічному аспекті провідну роль сталого розвитку набуває фактор стабільних взаємозв'язків з ринковими контрагентами. Цього можна досягти за рахунок використання інноваційних технологій. Запропоновано в якості одного з індикаторів стійкого розвитку промислового підприємства використовувати показник, який дозволяє оцінити кількість і ефективність інноваційних процесів, що відбуваються на підприємстві.Посилання
- 1. Печчеи, А. Человеческие качества / А. Печчеи. — М. : Прогресс, 1985. — 302 с.
- 2. Программа по окружающей среде ООН (UNEP) [Электронный ресурс]. — Режим доступа: http://www.UNEP.org - http://www.un.org/russian/ga/unep/
- 3. Stavins, R., Wagner, A., Wagner, G. Interpreting Sustainability in Economic Terms: Dynamic Efficiency Plus Intergenerational Equity / R. Stavins, A. Wagner, G. Wagner // Economic Letters. — 2003. — Vol. 79 (3). — P. 339–343.
- 4. Белоусов, К. Ю. Современный этап эволюции концепции устойчивого развития и формирование парадигмы корпоративной устойчивости / К. Ю. Белоусов // Проблемы современной экономики. — 2013. — No 1(45). — С. 47–50.
- 5. Брундланд Г. Наше спільне майбутнє: Міжнародна комісія з навколишнього середовища і розвитку / Г. Брундланд. – Оксфорд : Оксфорд Юніверсіті Пресс, 1987. – 125 с.
- 6. Шумпетер Й. Теория экономического развития. Капитализм, социализм и демократия / Й. Шумпетер ; пер. з англ. В. С. Автономова. − М. : ЭКСМО, 2007. − 864 с.
- 7. Устойчивое развитие: теория, методология, практика : учебник / под ред. Л.Г. Мельника. – Сумы : ИТД “Университетская книга”, 2009. – 1216 с.
- 8. Кислова, Л. А. Історичні аспекти та концептуальні основи сталого розвитку / Л. А. Кислова // Економічний аналіз : зб. наук. праць – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний центр Тернопільського національного економічного університету “Економічна думка”, 2014. – Том 18. – No 1. – С. 20-24.
- 9. Кузьміна О. С. Аналіз підходів до трактування поняття “сталий розвиток” / О. С. Кузьміна // Вісник Хмельницького національного університету, 2015. - No 5, Т. 1 . – С. 13-21
- 10. Ярмоленко Ю. О. Генезис поняття «сталий розвиток» та прояви концепції у сучасних умовах / Ю. О. Ярмоленко // http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?Z21ID=&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=JUU_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=IJ=&S21COLORTERMS=1&S21STR=%D0%9669880">Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. - 2015. - № 3-4. - С. 103-108.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Лілія Михайлівна Філіпішина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція збірника не несе відповідальності за авторство статей, які друкуються на його сторінках. Суперечки та проблеми в сфері авторського права, що виникають у зв'язку з матеріалами, що публікуються на сторінках збірника наукових праць, вирішуються шляхом прямих переговорів між авторами або третіми особами та авторами. Редакція збірника не втручається в конфлікт інтересів і не несе відповідальності за дії авторів. Якщо суперечка або проблеми в сфері авторського права не можуть бути врегульовані мирним шляхом, автори вирішують їх відповідно до законодавства в судовому порядку.
Редакція збірника перевіряє всі статті на дотримання академічної доброчесності за допомогою технічних застосунків.