КУЛЬТ СВЯТИХ У ТРАДИЦІЯХ ХРАМОВОГО БУДІВНИЦТВА СЕРЕДНЬОВІЧНОГО ЧЕРНІГОВА
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2016.138530Ключові слова:
культ святих, ікони, національні традиції, культова архітектура, Чернігів, середньовіччя, християнство, трансформаціяАнотація
Мета роботи - узагальнити історико-теоретичний, культурологічний доробок української історіографії фор- мування пантеону християнських культів святих, що вкоренилися у традиції сакрального храмового будівництва та декору. Методологія дослідження полягає у застосуванні культурологічного підходу в реконструкції цілісного про- цесу проблеми. На основі історико-хронологічного порядку забудов соборів і церков середньовічного Чернігова, порівняльного аналізу європейських традицій, внутрішніх національних культів святих прослідковується процес накопичення та збереження традицій святих образів храмового будівництва. Наукова новизна полягає в тому, що з позиції культурологічних досліджень робиться спроба систематизації християнських цінностей святих, що стано- вили основу культурно-мистецьких проектів архітектури середньовічного Чернігова. Висновки. В статті розкривається трансформація спільних європейських традицій християнських сакральних образів, на честь яких будували храми, писали ікони, створювали мозаїки і фрески чернігівського зодчества. Пантеон культів біблійних та євангель- ських образів складалися з Ісуса Христа, Богородиці з Божим Дитятком, Святої Трійці, Апостолів, Херувим, Серафим, Святих мучеників і подвижників християнської віри, Фекли, Параскеви-П’ятниці, Бориса і Гліба та ін., що утве- рдили на тисячоліття християнську духовність україно-європейської нації.##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.