"БІФУНКЦІОНАЛЬНИЙ КОД" КАМЕРНОСТІ ЯК СЕМАНТИЧНА УСТАНОВКА ІНСТРУМЕНТАЛЬНО-АНСАМБЛЕВИХ ЖАНРІВ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2017.138639Ключові слова:
камерність, концертність, інструментально-ансамблеві жанри, камерно-ансамблеве музикуванняАнотація
Мета дослідження – з’ясування генезису поняття камерності та аналіз процесів трансформації явища камер- ності в інструментально-ансамблевих жанрах; обґрунтування семантичної та стильової амбівалентності камерності як особливого жанрового феномена. Методологія. Використовуються філософсько-естетичний, історико-культурологічний, а також ретроспективний та порівняльний методи для дослідження процесів розвитку камерних інструментально- ансамблевих жанрів та камерно-ансамблевого музикування. Наукова новизна. Вперше обґрунтовується хроно- топічна та семантична "універсальність" категорії камерності. В інструментально-ансамблевому мистецтві камерність постає багаторівневим явищем: за умовами виконання, за кількісною/якісною органологічною структурою, за виразовими засобами, за смисловими параметрами та акустично-просторовими показниками. Висновки. Смис- лові ознаки камерності, народжені бароковою епохою, існують в якості генетичного "ядра" у різновидах камерно-ансамблевої творчості і, доповнюючись новими якостями, притаманними кожній наступній історичній епосі, не втрачають своїх специфічних першоджерел, поєднуючи побутово-тривіальне – піднесено-сакральне, аматорсько- ігрове – професійно-виконавське, камерно-інтимне – концертно-надемоційне. Інструментально-ансамблеві жанри мають об’ємні потенціали кількісно-інструментальної та якісно-тембральної варіативності та широкий спектр ху- дожніх можливостей для відтворення усіх, іноді полярних, рис семантики камерності. Зазнавши впливу багатьох художньо-естетичних напрямів, камерні інструментально-ансамблеві жанри на новому витку історичного розвитку в ХХ–ХХІ ст. продовжують виявляти нові виразові можливості, зберігаючи свій генетичний жанровий код – смис- лове ядро камерності як спрямованості до вищої духовної сфери. Ключові##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.