Музичні інтенції Освальда Шпенглера
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2017.138686Ключові слова:
дух культури, етос, метафізична сутність музики, О.Шпенглер, інтенціяАнотація
Мета роботи. Стаття присвячена проблемам визначення виміру існування музики в філософсько-естетичних поглядах на мистецтво. Центральною темою стає розгляд музичних інтенцій Освальда Шпенглера у співвідношенні до етосу культури. Здійснено огляд основних поглядів філософа на музику та проведено паралелі з поняттям етосу культури. Наведено центральні поняття філософії О. Шпенглера щодо втілення в музиці стилів культури та наявності фаустовського та аполонійського в мистецтві. Методологія дослідження полягає в застосуванні компаративного, історико-логічного методів. Також варто відмітити контекстний та системний методи, що уможливлюють дослідження художніх феноменів у їхньому безпосередньому включенні у цілісність культури, в систему її органічних взаємозв’язків. Окрім того, було використано культурологічний метод, який передбачає цілісний підхід до феномена культури, виокремлення у ньому сутнісних шарів та аспектів, що органічно перетинаються один з одним. Наукова новизна роботи полягає в розширенні уявлень про етос музики як прояв діалогу між культурою та музикою, а також у систематизації певних поглядів Освальда Шпенглера на мистецтво музики в контексті розвитку культур та цивілізацій. Важливим в сьогоденному інтегративному мистецькому процесі є ак- цент на визначенні філософом "внутрішньої мови форми" мистецтва, яка й співвідноситься з етосом як духом культури. Висновки. Звернення до музики в спадщині О. Шпенглера базується на його твердженні про дух музики як дух епохи. Це, в свою чергу, спрямовує до розуміння етосу музики як органічного втілення духу культури. В такому контексті етос виступає як орнаментальна сукупність основних інтенцій епохи та універсальна логічна сис- тема, що об'єднує нас з багатьма культурами.##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.