ОГЛЯД РИНКІВ І ПРОГНОЗУВАННЯ ОЦІНОЧНОЇ ВАРТОСТІ ХУДОЖНІХ ТВОРІВ (Частина І – світові ринки)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2017.138790Ключові слова:
художні твори, експоненціальна модель росту вартості, швидкість зростання вартості творів, мультиплікатори, прогноз оціночної вартості.Анотація
Мета роботи. Постійну увагу фахівців, які досліджують сучасні арт-ринки привертають питання вартості творів мистецтва, що обертаються на них. Існують різні підходи до прогнозування їх оціночної1 вартості, якими користуються оцінювачі. Мета даної роботи – представлення нового погляду й розвиток ролі відомої формалізованої моделі, які суттєво можуть допомогти оцінювачам й інвесторам в мистецтво при прийнятті рішень. Методологія. В основу запропонованої методології покладена експоненціальна модель росту вартості (скорочено – ЕМР), яка дозволяє на підставі передісторії зміни цін на художній твір скласти прогноз його майбутньої оціночної вартості. Як відправні при моделюванні використовуються ціни продажів на арт-ринках картин у різних сукупностях: найдорожчі світові продажі за останні 80 років, випадково обрані продажі у світі картин старих майстрів, ТОП-продажу картин на російському й українському арт-
ринках. Наукова новизна роботи полягає в тому, що при визначенні оціночної вартості картин було введено поняття "швидкість зростання вартості", яке дозволило в аналізі абстрагуватися від реального значення ціни на твір, а тому досліджувати тільки динаміку зміни цін, над якою не тяжіє відома "мільйонна" ціна багатьох з них. Математична модель, що описує такий варіант, істотно прискорила проведення необхідних розрахунків, а в підсумку дала можливість полегшити спільну інтерпретацію результатів. Висновки. Проведені розрахунки надали можливість визначити найбільш привабливі для інвесторів швидкості зростання прибутковостей й на їх підставі побудувати прогнозні мультиплікатори, корисні для аналізу інвестування в художні твори.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.