ФОЛЬКЛОРИСТИЧНІ РОЗВІДКИ В ЕТНОГРАФІЧНІЙ СПАДЩИНІ Д. І. ЯВОРНИЦЬКОГО
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2019.167180Ключові слова:
Д. І. Яворницький, фольклор, етнограф, лист, архів, епістолярна спадщина.Анотація
Метою роботи є висвітлити етнографічну діяльність Д. І. Яворницького у справі збирання та збереження українського народного епосу, фольклору. Методологія дослідження базується на комплексі загальнонаукових теоретичних методів: аналіз – для аналізу архівних матеріалів та епістолярію, узагальнення – для узагальнення теоретичних та практичних даних; порівняння – для виявлення загального і особливого в історичних подіях, дедукції – для виведення логічних висновків та ін. Наукова новизна. Введено до наукового обігу невідомі та маловідомі факти обставин збирання етнографічних матеріалів з архіву Д. І. Яворницького, їх публікації за життя та після смерті історика. Висновки. Розглянувши фольклорно-етнографічні розвідки з особистого архіву Д. І. Яворницького, висвітлено одну з граней його етнографічної діяльності, зроблено висновок про значний внесок академіка у справу збирання та збереження українського народного епосу, фольклору.
Посилання
ІМФЕ НАНУ (Наукові архівні фонди рукописів та фонозаписів Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського Нац. академії наук України), Ф. 8-к2. Од. зб. 1. 15 арк.
ІМФЕ НАНУ. Ф. 8-к2. Од. зб. 41. 18 арк.
ІМФЕ НАНУ. Ф. 8-к2. Од. зб. 45. 62 арк.
Епістолярна спадщина академіка Д. І. Яворницького: Листи вчених до Д. І. Яворницького / упор.: С. Абросимова, А. Перкова, О. Піцик, Н. Чередник. Дніпропетровськ : Гамалія, 1997. Вип. 1. 888 с.
Костюк М. Поруч з Яворницьким. Спогади писаря козацького батька. Документальне видання / упор., передм. М. Чабан. Дніпропетровськ : ІМА-прес, 2008. 192 с.
Сокіл В. Перекази про козацьку добу в записах Дмитра Яворницького. Регіональне і загальне в історії : тези доп. учасн. Міжнар. наук. конф. Дніпропетровськ : Пороги, 1995. С. 293–295.
Шаповал І. Козацький батько. Кривий Ріг : І.В.І, 1998. 256 с.
Шубравська М. М. Д. І. Яворницький. Життя, фольклористично-етнографічна діяльність. К. : Наук. думка, 1972. 255 с.
Эварницкий Д. И. Малороссийские народные песни, собранные в 1878–1905 гг. Екатеринослав : Типографія Губернскаго Земства, 1906. 772 с.
IMFE NANU (Naukovi arkhivni fondy rukopysiv ta fonozapysiv Instytutu mystectvoznavstva, foljklorystyky ta etnologhiji im. M. T. Ryljsjkogho NAN Ukrajiny), F. 8-2 (Javornycjkyj D. I.). Od. zb. 1. 15 ark [In Ukrainian].
IMFE NANU. F. 8-2. Od. zb. 41. 18 ark. [In Ukrainian].
IMFE NANU. F. 8-2. Od. zb. 45. 62 ark. [In Ukrainian].
Epistoljarna spadshhyna akademika D. I. Javornycjkogho: Lysty vchenykh do D. I. Javornycjkogho. (1997). Issue. 1. Dnipropetrovsjk: Ghamalija. [In Ukrainian].
Kostjuk, M. (2008). Poruch z Javornycjkym. Spoghady pysarja kozacjkogho batjka. M. Chaban (Ed.). Dnipropetrovsjk: IMA-pres. [In Ukrainian].
Sokil, V. (1995). Perekazy pro kozacjku dobu v zapysakh Dmytra Javornycjkogho. Proceedings from MIIM'95 International Scientific Conference «Reghionaljne i zaghaljne v istoriji». (pp. 293–295). Dnipropetrovsjk: Poroghy. [In Ukrainian].
Shapoval, I. M. (1998). Kozacjkyj batjko. Kryvyj Righ: I.V.I. [In Ukrainian].
Shubravsjka, M. M. (1972). D. I. Javornycjkyj. Zhyttja, foljklorystychno-etnoghrafichna dijaljnistj. Kyiv : Naukova dumka. [In Ukrainian].
Evarnitskiy, D. I. (1906). Malorossiyskie narodnye pesni, sobrannye v 1878–1905 gg. Yekaterinoslav: Tipografiya Gubernskago Zemstva. [In Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.