ОСОБЛИВОСТІ НАУКОВОГО ТА РЕЛІГІЙНОГО СВІТОГЛЯДІВ: КУЛЬТУРОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2019.175490Ключові слова:
світогляд, наука, культура, релігія, віра, секуляризаціяАнотація
Мета роботи. Дослідити особливості наукового та релігійного світоглядів, сфокусувавши увагу на культурологічному аспекті. Методологія дослідження полягає в застосуванні історико-культурного, систематизаційного, культурологічного та теоретично узагальнюючого методів. Зазначені методи дозволяють розкрити динаміку особистісного розвитку та довести обумовленість змін у світогляді і духовному житті людей при домінуванні релігійного або наукового світосприйняття. Наукова новизна обумовлена необхідністю вироблення теорій щодо подолання кризи техногенної цивілізації. А саме напрацювання певних критеріїв, що дозволяють узагальнювати та впорядковувати накопичений досвід ставлення людини до природи й космосу, знання й віри, до своєї особистої й колективної відповідальності, використовуючи науковий та релігійний світогляди не як антагоністичні, а як два фундаментальні масиви культури, що доповнюють один одного. Висновки. Наукові й релігійні джерела – органічні складові частини загальнолюдської культурної цілісності, і людство сьогодні має шукати ознаки єдності філософії, моралі, духовності й мистецтва, а марновірство, невігластво й неуцтво повинні бути об'єктами конструктивної критики і з боку релігії і на науковому рівні. Світське й релігійне в культурі покликане об'єднати служіння ідеалам гуманності, милосердя, ненасильства. Осмислення трагічних сторінок історії, прагнення кращої національної долі, пошуки виходу з кризових економічних, політичних, ідеологічних ситуацій, вирішення екологічних проблем – ось пріоритети найбільш важливі в усі часи і для всіх людей, незалежно від їхнього особистого ставлення до релігії чи науки. Тільки якісний дискурс веде до порозуміння, зміни застарілих парадигм, до креативного співробітництва і, в результаті, свідомого збереження, поцінування й динамічного розвитку культури.
Посилання
Далай-Лама XIV. Вне религии: Этика для целого мира; под ред. С. Гинзбурга. Новосибирск : Дже Цонкапа, 2013. 155 с.
Дарвин Ч. Происхождение видов путем естественного отбора. Санкт-Петербург : Наука, 2001. 568 с.
Паскаль Б. Мысли. Киев : REFL-book, 1994. 528 с.
Планк М. Религия и естествознание. Вопросы философии. 1990. № 8. С. 25–35.
Сорокин П. А. Социальная и культурная динамика. Москва: Астрель, 2006. 1176 с.
Ученые об Архитекторе Вселенной. URL: http://www.cult-and-art.net/prose/137088-uchyonye_ob
Фромм Э. Психоанализ и релігія. Сумерки богов / сост. А. А. Яковлев. Москва : Политиздат, 1990. С. 143–221.
Панченко С. А. Релігійний туризм в Україні: стан, потенціал, перспективи. Монографія. Київ: Автограф, 2019. 163 с.
Dalai Lama XIV (2013). Outside religion: Ethics for the whole world. Novosibirsk: Je Tsongkapa. [in Russian].
Darwin C. (2001). The Origin of Species by Natural Selection. St. Petersburg: Science. [in Russian].
Pascal B. (1994). Thoughts. Kyiv: REFL-book. [in Russian].
Planck M. (1990). Religion and natural science. Questions of philosophy. [in Russian].
Sorokin P. (2006). Social and cultural dynamics. Moscow: Astrel. 1176 p. [in Russian].
Uchenyye ob Arkhitektore Vselennoy. Kul'tura i iskusstvo. Retrieved from: http://www.cult-and-art.net/prose/137088-uchyonye_ob [in Russian].
Fromm E. (1990). Psikhoanaliz i religiya. Sumerki bogov. Moskva: Politizdat. [in Russian].
Panchenko S. (2019). Religious tourism in Ukraine: state, potential, perspectives. Kyiv: Autograph [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.