ФОРТЕПІАННИЙ ЦИКЛ О. МЕССІАНА «20 ПОГЛЯДІВ НА НЕМОВЛЯ ІСУСА» В АСПЕКТІ ЗВ'ЯЗКУ ЗІ СПАДЩИНОЮ О. СКРЯБІНА
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2021.240096Анотація
Мета роботи. Дослідити суттєві стильові впливи творчого метода О. Скрябіна на композиторській підхід О. Мессіана. Визначити засоби, якими реалізується літургійно-містеріальна направленість творчості обох композиторів. Методологія. Методологічні засади роботи включають в себе аналітичний, порівняльно-історичний і жанрово-номінативний музикознавчі підходи, обумовлені естетико-культурологічними та філософськими позиціями. Зазначений методологічний підхід дозволяє розкрити та піддати аналізу окремі п’єси циклу «20 поглядів на немовля Ісуса» з метою знайти адекватний підхід при побудові інтерпретації. Наукова новизна. Вперше в українському музикознавстві підіймається ідея повноти втілення ідеї скрябінізму у творчості О. Мессіана. Вперше в цьому ракурсі аналізується цикл «20 поглядів на немовля Ісуса» та звернуто увагу на позапроцесуальне, позадраматичне, але спеціально екстатичне виявлення музичного сенсу композицій. Висновки. Аналіз виразних позицій циклу О. Мессіана в прийнятому ракурсі продемонстрував: виражену літургійно-містеріальну направленість, що співвідноситься з характерними установками скрябінівської музики. В роботі виділено ефект «тихої кульмінації», яка є «драматургією навпаки», оскільки концентрує увагу на сакральному явищі Ісуса немовляти, визначальним поглядом на сутність цього феномена. У творах О. Мессіана знаходимо «розлиття» танцювально-моторних звучань, що відповідає францисканській установці на сакральну танцювальність і на Божествену гру в екстатичних композиціях О. Скрябіна. Інтервально-смислове навантаження Прометеєвого акорду формує гіперрозгалужену монологічність циклу О. Мессіана, в якій підґрунтям виступає концепція відкритої послідовності складу п'єс французької клавірної традиції і прелюдійна в сакральному розумінні її основа музики, як це бачиться в сонатно-поемній спадщині О. Скрябіна і сюїтно-варіаційному мисленні О. Мессіана.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.