Творча особистість у вимірах феномену національно-культурної пам’яті
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2022.262197Анотація
Мета дослідження – обґрунтувати теоретичні засади культурологічного осмислення проблеми творчої особистості як творця, носія та репрезентанта національно-культурної пам’яті. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні методу феноменологічного аналізу для розкриття сутності феномену пам’яті, проникнення в імпліцитні шари ціннісно-смислової семантики змісту концептів «комунікативна пам’ять», «культурна пам’ять»; метод герменевтичної інтерпретації використаний для осмислення феномену «національно-культурна пам’ять»; метод семіотичного аналізу – при зверненні до структур свідомості, що породжують ціннісно-змістовий континуум культури; метод інтенційного аналізу використовувався при реконструкції змістових інтенцій феномену творчої особистості. Наукова новизна статті полягає у тому, що вперше запропоновано теоретичну концепцію, яка дозволяє розглядати проблему культурної пам’яті в аспекті не тільки колективного, а й індивідуального виміру, а саме – крізь призму феномену творчої особистості. У цьому зв’язку обґрунтовано, що методологічною основою дослідження творчої особистості можуть виступати: антропоцентричний підхід, персоніфікований підхід, а також метод «репрезентативних постатей» та біографічний метод. Запропоновано авторське уточнення концепту «національно-культурна пам’ять». Висновки. Проблема національно-культурної пам’яті є теоретично значущою для сучасної культурологічної науки та в цілому українського суспільства. Концепт «національно-культурна пам’ять» у вимірах феномену творчої особистості може бути інтерпретований як знаково-символічне утворення, що акумулює значущі для національної культури цінності, ідеали, норми та інші культурні характеристики, може створюватися, зберігатися та транслюватися творчою особистістю через створювані нею тексти, що набувають значення «місць пам’яті», а також твори мистецтва, в яких у концептуалізованій художньо-образній формі втілюються та передаються наступним поколінням символічні коди та універсальні смисли як духовний спадок історично сформованої спільності людей.
Ключові слова: феномен творчої особистості, культурна пам’ять, комунікативна пам’ять, національно-культурна пам’ять, культурологічне осмислення.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.