«Шукачі перлів» Ж. Бізе в річищі поетики французької ліричної опери
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266119Анотація
Мета статті – виявлення поетико-інтонаційної унікальності «Шукачів перлів» Ж. Бізе в контексті жанрово-стильового канону французької ліричної опери. Методологія роботи має комплексний характер і базується на поєднанні засад культурологічного, історико-типологічного, герменевтичного та жанрово-інтонаційного досліджень. Наукова новизна статті визначена тим, що в ній уперше розглянуто жанрово-стильову та духовно-смислову специфіку «Шукачів перлів» Ж. Бізе в річищі поетики французької ліричної опери. Висновки. Лірична опера – яскравий етап у розвитку французького музичного театру середини та другої половини XIX століття. Опозиційність цього жанру щодо «великої» опери водночас не виключає їх взаємовпливу, що проявляється в антитезах особистої драми головних героїв, облагороджених високим почуттям любові, та патріархальних настанов середовища, у якому вони перебувають. Це визначило й стильову специфіку ліричної опери, сформованої на перетині романтичної та бідермаєрівської традицій. Містеріальна ґенеза європейського музичного театру позначилася в ліричній опері в потенційній спрямованості доль її головних героїв до духовного преображення. Романтико-екзотична опера Ж. Бізе «Шукачі перлів», створена 1863 року, заснована на драматичній історії жриці, яка порушила обітницю, проте щасливо уникла покарання. Жанровий канон ліричної опери проявляється в названій опері в апелюванні до орієнтального сюжету, у наявності традиційної для ліричної опери драми любові, що суперечить загальноприйнятим патріархальним нормам духовно-релігійного порядку, які є домінантними для соціуму, де перебувають головні герої, у значній ролі жанрових сцен, що узагальнено відтворюють у межах європейської музичної традиції без відповідних фольклорних цитат екзотичний колорит, заданий сюжетом (квінтові бурдони, суттєва роль метро-ритмічного чинника та тембральності ударних, фігуративно-імпровізаційний тип вокальної партії Лейли-жриці).
Ключові слова: музична культура Франції XIX століття, французька лірична опера, музичний театр Ж. Бізе, «Шукачі перлів» Ж. Бізе.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.