Режисерський акцент як художньо-творчий компонент у загальносценічному задумі театральної вистави
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266126Анотація
Мета роботи – розгляд режисерського акценту як короткочасного дискретного засобу побудови глядацького сприйняття та художньо-образного прийому режисера в процесі створення сценічної форми. Методологія дослідження полягає в застосуванні мистецтвознавчого, функціонального, аксіологічного, компаративного та системного методів дослідження для аналізу й характеристики режисерського акценту як цілісного асоціативного ідентифікатора творчого процесу, що являє собою різноманітний, авторсько організований механізм образного бачення режисера, який незмінно взаємодіє із загальним задумом та втіленням сценічного твору; для визначення видів та класифікаційного орієнтиру режисерських акцентів, художньої сукупності використання їх у театральній формі, ефективності їх дієвості в сценічному перетворенні літературного матеріалу; для визначення моделі різних видів режисерських акцентів, їх візуальних елементів та домінуючих привілеїв; аналізу технології використання режисерських акцентів у подієво-видовищній природі відображення образного бачення художньої дієвості. Новизна дослідження. Обґрунтовано принципи, ознаки та особливості застосування режисерського акценту як комплексу засобів ідейно-емоційної виразності; класифіковано їх види у побудові театральної вистави. Висновки. Акторське мистецтво не одне століття було володарем театральних підмостків, але у ХХ столітті безапеляційно поступилося лідерством мистецтву режисури, її багатогранним масштабним засобам візуалізації та ідейно-тематичної виразності. Сучасна практика сценічної творчості режисерів щоденно народжує безліч нових варіантів акцентів, різноманітних за змістом, формою тощо. Діяльність режисера передбачає регламентовану поетапність, планову системність творчого процесу створення сценічної форми, фінальним акордом якої є розстановка режисерських акцентів.
Ключові слова: театр, актор, режисер, режисерський акцент.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.