ПРОБЛЕМАТИЗАЦІЯ ТРАВМИ У ЄВРОПЕЙСЬКОМУ НАУКОВОМУ ДИСКУРСІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ.: КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277619Анотація
Мета статті – дослідити культурно-історичний контекст проблематизації феномену травми у європейському науковому дискурсі кінця ХІХ – початку ХХ ст., виявити вплив, роль і значення історичного дискурсу на проблематизацію травми. Методологія дослідження включає загальнонаукові принципи систематизації та узагальнення досліджуваної проблеми, які дали змогу визначити й науково обґрунтувати наявні теорії, концептуальні підходи до розуміння змісту поняття «травма». Мета й завдання статті зумовили застосування аксіологічного підходу, що дало можливість окреслити в розглянутих теоріях міждисциплінарний характер, встановити персоналізовані наукові позиції. Використання аналітичного методу сприяло виявленню концептуальних засад подальших наукових перспектив осмислення травми, травматизації в оптиці прикладного культурологічного знання. Наукова новизна полягає у встановленні теоретичних концепцій проблематизації травми у європейському науковому дискурсі кінця ХІХ – початку ХХ ст., окресленні культурно-історичного контексту досліджень. Висновки. Травматичні події, які переживають українці, відрізняються масштабністю і глибиною руйнації їх соціального та культурного аспектів життєдіяльності. Питання практичного виявлення та подолання травм актуальне для українського сьогодення і потребує активного наукового осмислення. Змістове наповнення теоретичної проблематизації травми пройшло шлях міждисциплінарного осмислення, входження до наукового інструментарію та предметного вивчення. Досліджені наукові підходи й концепції є теоретичним підґрунтям для розробки стратегій детравматизації в межах trauma studies як самостійної галузі прикладного культурологічного наукового знання.
Ключові слова: травма, травматизація, проблематизація травми, травматичний досвід.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.