Мистецькі проєкти як гуманітарні стратегії психосоціальної підтримки: міжнародний досвід розробки та впровадження
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277629Анотація
Мета статті – на основі культурологічного аналізу процесу реалізації мистецького проєкту «Мобільні мистецтва заради миру» («Mobile Arts for Peace», MAP) обґрунтувати можливості використання набутого міжнародного досвіду в сфері культурно-мистецьких практик як гуманітарної стратегії для психосоціальної підтримки дітей та молоді в Україні. Методологія дослідження полягає у використанні міждисциплінарного та компаративного підходів для вивчення специфіки терапевтичного впливу різних видів мистецтв – театрального, музичного, образотворчого, хореографічного у процесі реалізації міжнародних мистецьких проєктів у постконфліктих суспільствах. Провідними методами дослідження є: метод герменевтичного аналізу – для інтерпретації творів мистецтва, створених в межах певних національних культур; метод семіотичного аналізу – для розкриття смислів та значень мистецьких феноменів як знакових систем; метод психологічного експерименту – для аналізу результатів використання інноваційних мистецьких методів у процесі психологічної підтримки учасників проєктів. Наукова новизна полягає в узагальненні міжнародного досвіду розробки та реалізації мистецького проєкту «Мобільні мистецтва заради миру» в різних країнах світу – Руанді, Непалі, Індонезії, Киргизстані; обґрунтуванні можливостей надання психосоціальної підтримки учасникам мистецьких проєктів як форм культурно-мистецьких практик; виявленні особливостей впровадження проєкту, заснованих на специфіці національних культурних традицій, історичної та культурної пам’яті, глибини культурної травми в кожному із суспільств. Висновки. Здійснений аналіз процесу реалізації мистецького проєкту «Мобільні мистецтва заради миру» дозволив узагальнити міжнародний досвід залучення мистецтва як ефективного інструменту для розбудови миру, встановлення діалогу, надання психологічної допомоги суспільствам країн, які пройшли через різні види конфліктів – військовий, етнічний тощо. Вивчений міжнародний досвід може бути успішно використаний для розробки концепцій, програм, методичних рекомендацій, адаптованих для потреб українського соціуму в умовах війни.
Ключові слова: міжнародний мистецький проєкт, Мобільні мистецтва заради миру, культурно-мистецькі практики, психосоціальна підтримка, гуманітарні стратегії.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.