ДЕКОДУВАННЯ БІБЛІЙНОЇ РИТУАЛІКИ В КУЛЬТУРНИХ АКЦІЯХ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277632Анотація
Мета роботи – на основі культурологічного підходу розпізнавання в концепції Василькова зазначити компенсативний зміст (за А. Канарським) ритуально-біблійних слідів у літературних творах та зразках образотворчого мистецтва. Методологія дослідження – культурологічний міждисциплінарний, аналітичний, компоративний, історично-описовий, мистецтвознавчо-стильовий, герменевтичний методи, зокрема з опорою на естетику компенсативності А. Канарського. Наукова новизна. Уперше в Україні сформульовано позиції декодування біблійної ритуаліки в мистецьких акціях на основі філософської концепції розпізнавання Канарського. Також оригінальною є трансляція в концепції Дюркгейма, Василькова та Канарського в мистецтвознавчому вимірі творів Шевченка, Гоголя та Стороженка. Висновки. Визначено підходи до методики розпізнавання біблійно-ритуальних слідів у творах Шевченка, Гоголя та Стороженка за допомогою ритуалу жертвопринесення та агіографічних вимірів подання характеристики головного героя. Розпізнавання компенсативної акції перетворення-дематеріалізації в картині Стороженка «Передчуття Голгофи» технікою вкладання прийомів акварелі в живопис олійними фарбами. Визначено розпізнавання ритуального кореня в художніх актах, що дає змогу усвідомити суттєвість культурного впливу мистецтва, минаючи спеціально-естетичний та художній принцип охоплення значущості творчої продукції. Біблійна ритуаліка як дійство живить сюжетні колізії, що стають вчинками персонажів у літературних творах та образотворчому мистецтві. Біблійна ритуаліка як ідея запліднює структуру образу, пластико-фактурне втілення та композиційні нормативи і як символ піднесеної життєдіяльності надихає драматургію зіставлень, на відміну від життєподібності розвитку театральної. Біблійна ритуаліка як складова буття утворює основу художніх творів і виводить на розпізнавання в них ритуальної генези, запліднюючи змістом і щільністю ідейно-образного вираження естетично-нормативні позиції самозначного мистецтва.
Ключові слова: біблійна ритуаліка, розпізнавання, компенсативність, виразні засоби літератури та образотворчого мистецтва, твори мистецтва.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.