ГЛОБАЛІЗАЦІЯ КУЛЬТУРИ В КОНТЕКСТІ ДИНАМІКИ СОЦІОКУЛЬТУРНИХ СИСТЕМ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2023.286873Анотація
Мета статті – розглянути процеси глобалізації у сфері культури в умовах динаміки соціокультурних систем, також опосередкованих впливами глобалізму. Методологія дослідження. В основу методології дослідження покладено принципи діалектичного методу. Розгляд глобалізації у сфері культури та аналіз динаміки соціокультурних систем проводиться з використанням міждисциплінарного підходу. При дослідженні глобалізації як відкритої системи, що саморозвивається застосовано синергетичний метод. Також у процесі дослідження застосовано методи теоретичного узагальнення, аналізу та синтезу; структурний та системний методи, а також культурологічний, що дозволило комплексно розглянути означену проблематику і досягнути відповідних результатів дослідження. Наукова новизна полягає в систематизації та узагальненні основних тенденцій глобалізації культури та динаміки соціокультурних систем, опосередкованих глобалізаційними впливами. Висновки. Глобалізація є однією з найактуальніших проблем сучасних досліджень, що зумовлено як міждисциплінарним характером концепції глобалізації, так і багатовимірністю та багатоаспектністю цього явища. Діалектика складної взаємодії всіх систем і компонентів соціальної взаємодії призводить до конфігурації, коли формується універсальна глобальна культура паралельно з консервуванням широкого і різнорідного набору локальних культур, що є нелінійними процесами. Глобалізація породжує нові розмежувальні лінії, нові локальності, які не збігаються з традиційними - місцевими, регіональними, національними, етнічними тощо. Історично складні багаторівневі взаємозв'язки, виступаючи джерелом розвитку процесів глобалізацій, формують його діалектичну природу: з одного боку, розширюються і поглиблюються інтернаціоналізація і глобалізація, а з іншого - активно розвиваються процеси протилежної спрямованості. Динаміка соціокультурних систем в умовах глобалізації визначається синергетичними взаємодіями відкритих складноорганізованих систем, які за наявності зовнішніх та внутрішніх детеремінант здатні до якісних перетворень та змін всередині системи, продукуючи відповідну динаміку трансформаційних змін.
Ключові слова: глобалізації, глокалізація, соціокультурні системи, система культури, нелінійність, синергетика.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.