СУЧАСНИЙ ТАНЕЦЬ У БАЛЕТМЕЙСТЕРСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2023.286887Анотація
Мета – виявити місце сучасної хореографії у балетмейстерському мистецтві на сценах балетних театрі України. Методологія. Застосовано методи аналізу, проблемно-хронологічний, мистецтвознавчий, теоретичного узагальнення. Наукова новизна. Проведено ретроспективний аналіз балетмейстерської діяльності в сфері сучасної хореографії в Україні в останні тридцять років. Висновки. Сучасний танець на українській балетній сцені, як у репертуарі оперно-балетних театрів, так і у діяльності окремих балетних труп, що не пов’язані зі стаціонарними приміщеннями, слід розглядати в контексті світових тенденцій розвитку хореографії модерн та постмодерн, основні принципи яких було сформовано за межами України. Ці напрями народжені та розвинуті в європейському та американському танцювальному просторі, потрапили на вітчизняний танцювальний ґрунт у результаті мистецької експансії, вкорінилися та набули специфічних рис. Сучасний танець у балетмейстерській творчості вітчизняних хореографів посідає незначне місце. Балетні вистави, створені в естетиці сучасних напрямів хореографічного мистецтва, складають лише незначну частку репертуару академічних балетних театрів. Варто збільшити кількість таких вистав у постановці вітчизняних та зарубіжних балетмейстерів, що сприятиме розширенню виконавського діапазону труп, інтегруванню українського балетного театру у світовий культурний простір, підвищить конкурентоздатність балетних театрів всередині країни (порівняно, наприклад, з драматичними театрами, що значно швидше реагують на естетичні запити публіки) та на міжнародній арені. Сучасний напрям балетного театру активно розвивається у діяльності єдиної професійної трупи сучасного танцю в Україні, популярність якої постійно зростає, – «Київ модерн-балету», чому сприяють головний балетмейстер Р. Поклітару та його учні й послідовники.
Ключові слова: сучасний танець, балетмейстерське мистецтво, українська хореографія, балетний театр, танець.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.