КІНЕСИЧНА СКЛАДОВА ЕТИКЕТНИХ ФОРМУЛ У КОМУНІКАТИВНІЙ СИСТЕМІ СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2023.293709Анотація
Мета дослідження – виявити особливості кінесичної складової невербальних етикетних формул у контексті специфіки комунікативної системи сучасного суспільства. Методологія дослідження. Застосовано метод семантичної та прагматичної інтерпретації, системного аналізу та синтезу, метод культурологічного аналізу, типологічний метод та ін. Наукова новизна. Досліджено особливості кінесичної складової невербальних етикетних формул у контексті специфіки комунікативної системи сучасного суспільства; проаналізовано кінесичні елементи відповідно до специфіки традиційних етикетних формул; виявлено знакове навантаження міміко-жестової поведінки, рухів, поз та особливості їх використання в комунікаційних процесах. Висновки. Система етикетних форм комунікації визначається специфікою вербальних і невербальних, передусім кінесичних елементів кожної культурної спільноти. Кінесичні елементи етикету – система стандартних, стереотипних жестових, рухових, мімічних та ін. формул, що вживають у комунікативному процесі. Вони можуть включати в себе елементи етикетної символіки, що виступають як самостійно, так і в поєднанні з вербальною комунікацією. Сенсове навантаження кінесичних елементів суттєво варіюється відповідно до культурного та соціального контексту. Кінесичні елементи етикетних формул серед представників конкретної народності можуть бути зумовлені вимогами традиційної культури поведінки, національним етикетом.
Ключові слова: кінесика, етикет, етикетні формули, жести, рухи, пози, комунікація, культурний контексті.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.