АЛЕКСАНДЕР БРЮКНЕР ТА СТУДІЮВАННЯ ПРОБЛЕМАТИКИ ГЕРМАНО-СЛОВ’ЯНСЬКИХ КУЛЬТУРНИХ КОНТАКТІВ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2023.293712Анотація
Метою роботи є висвітлити погляди польсько-німецького історика культури та славіста А. Брюкнера на проблему германо-слов’янського культурного діалогу, яка є ключовою в науковій і публіцистичній творчості вченого. Методологія дослідження заснована на комплексному та міждисциплінарному підході до вирішення проблеми, комбінації як загальнонаукових принципів і методів дослідження, так і спеціальних, проте основою теоретико-методологічного інструментарію під час розгляду проблеми наукової розробки тематики міжкультурного діалогу А. Брюкнером стали методи сучасної культурології (біографічний, метод факторного аналізу, контент-аналізу, класифікації тощо). Наукова новизна публікації полягає в самій постановці складної, багаторівневої проблеми, що практично не досліджена в українській і закордонній культурологічній науці. Вперше у вітчизняній культурології запропоновано комплексне, всебічне дослідження поглядів А. Брюкнера на проблему культурних взаємовпливів германського та слов’янського світів, з’ясовано вплив життєвих обставин Александра Брюкнера на формування та еволюцію його культурологічних концепцій. Висновки. У статті підкреслено тезу про неоднозначність та контроверсійність наукових поглядів А. Брюкнера на проблему культурних контактів слов’ян і германців, які, на думку вченого, перетиналися та взаємодіяли на території Польщі. Наголошено на тому, що специфіка культурологічних узагальнень Александра Брюкнера зумовлена його мовознавчим підходом до вирішення дискусійних питань міжкультурних взаємин, адже саме мову берлінський професор вважав однією з головних категорій культури та навіть ототожнював у своїх працях поняття «культура» та «мова». З’ясовано ставлення сучасників А. Брюкнера до його наукового доробку, яке виявлялося в численних критичних рецензіях таких яскравих представників польського мовознавства, як Я. Бодуен де Куртене та Г. Улашин.
Ключові слова: Александер Брюкнер, культурний діалог, культура фронтиру, лінгвокультурологія, славістика, Берлінський університет.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.