ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПРОБЛЕМИ ВИКЛАДАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2663-0303.2020.5.02Анотація
У статті розглядаються сучасні тенденції викладання спеціальних дисциплін англійською мовою, які набирають обертів у світі та в Україні. Викладання англійською (ЕМІ) є ознакою інтернаціоналізації вищої освіти та впливу глобалізації. Зріст кількості іноземних студентів слугує своєрідним показником якості освітніх послуг, що надаються університетами, сприяють підвищенню їх рейтингів та конкурентної спроможності. Проте провайдери ЕМІ у різних країнах продовжують стикатися з низкою проблем та викликів. Серед них – неадекватний рівень володіння англійською викладачами та студентами, які не є носіями цієї мови. Метою статті є дослідження стану підготовки українських викладачів до викладання спеціальних дисциплін англійською. Авторами проведене опитування, дані якого дозволяють порівняти стан підготовки та атестації викладачів ЕМІ в Україні та країнах ЄС (O’Dowd 2015). Поряд з досить низьким рівнем володіння англійською викладачами, що бажають викладати свої дисципліни англійською, респонденти обох опитувань зазначають недостатність уваги адміністрації університетів до організації та якості мовної та методичної підготовки. Ця підготовка відбувається, здебільшого, на основі програм, розроблених викладачами-мовниками цього ж університету, які, у свою чергу, також не мають достатньої спеціальної підготовки. Відтак, основна увага на заняттях англійської для викладачів ЕМІ приділяється вивченню граматики, а такі вагомі навчальні аспекти як «написання проектів», «участь у дискусії за темою лекції», тощо, розглядаються у недостатній мірі. За допомогою опитування потреб у мовній підготовці викладачів ЕМІ визначені такі актуальні напрями, як англійська академічного спрямування, інноваційні навчальні форми (воркшоп, он-лайн та змішане навчання), методика розробки навчальних матеріалів та інструментів контролю та оцінювання. Як висновок, авторами пропонується переглянути зміст лінгвістичної та методичної підготовки викладачів, зокрема запроваджувати нові, інтерактивні прийоми викладання. До перспектив дослідження належить розробка системи оцінювання ефективності вивчення дисциплін англійською мовою.
Ключові слова: викладання дисциплін англійською мовою, рівень володіння англійською, методи викладання та оцінювання, сертифікація викладачів.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Ольга Квасова, Керолін Вестбрук, Кевін Вестбрук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Політика охорони авторських прав відповідно до умов ліцензії: Creative Commons Attribution-NonCommercial (Атрибуція-Некомерційне використання) 4.0 Міжнародна (CC BY-NC 4.0).
Автори, що публікують свої статті в журналі "Ars Linguodidacticae" (журналі відкритого доступу) зберігають за собою такі права:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї статті та надають журналу "Ars Linguodidacticae" право першої публікації рукопису своєї статті на умовах ліцензії Creative Commons (CC BY-NC 4.0) Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на автора оригінальної роботи та першу оригінальну публікацію в журналі "Ars Linguodidacticae". Інформація про збереження права на авторство надається на титульній сторінці статті.
- Автори зберігають за собою право укладати окремі угоди на неексклюзивне розповсюдження своєї статті у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі "Ars Linguodidacticae" (наприклад, розміщувати статтю в електронних бібліотеках, архівах та каталогах або публікувати у складі інститутських збірників та монографій), за умови обов'язкового повного посилання на першу оригінальну публікацію в журналі "Ars Linguodidacticae".
- Політика журналу "Ars Linguodidacticae" дає змогу та заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському репозитарії або на персональному сайті) рукопису роботи як до її подання до редакції, так і під час її редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно позначається на оперативності й динаміці цитування статті.
Редакція журналу зберігає за собою видавничі права на:
- зверстані оригінали статей та весь номер журналу;
- оформлення журналу, а також оригінальні ілюстративні та додаткові матеріали;
- репринтні перевидання журналу в друкованому та електронному вигляді.
Політика охорони авторських прав провадиться відповідно до умов ліцензії: Creative Commons Attribution-NonCommercial (Атрибуція-Некомерційне використання) 4.0 Міжнародна (CC BY-NC 4.0).
Для отримання додаткової інформації, будь ласка, прочитайте повний текст Публічної ліцензії CC BY-NC 4.0
Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.