«ІНФОРМОЛОГІЯ» У ДИСЦИПЛІНАРНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ: ТЕРМІНОВЖИВАННЯ ТА СУТНІСНІ ПІДХОДИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2021.244719Анотація
Мета роботи полягає у виявленні сутнісних підходів до розуміння інформології та практики застосування «інформологічної» термінології у дисциплінарних дослідженнях. Методологія дослідження базується на сукупності загальнонаукових методів узагальнення, систематизації і прогнозування. Використані методи дослідження: аналіз документального потоку публікацій, у яких предметом або об’єктом виступає інформологія або пов’язані з нею проблемні аспекти; метод аналогії для пошуку спільного та окремого у підходах дослідників до сутності інформології; гіпотетичний аналіз дав змогу зробити висновки щодо наявності наукового консенсусу у середовищі українських науковців по відношенню інформології як «науки про інформацію». Наукова новизна полягає у виявленні сучасних підходів до розуміння інформології у дисциплінарних дослідженнях, обґрунтуванні висновку щодо наявності наукового консенсусу у розумінні інформології як науки про інформацію при одночасній непредставленості досліджень, які б чітко окреслювали предметно-змістові основи інформології та обґрунтовували перелік дисциплін, для яких вона вважається узагальнюючою наукою. Висновки. У вітчизняному науковому дискурсі узагальнюючою наукою, яка охоплює вивчення всіх аспектів, пов’язаних з інформацією та інформаційними процесами, вважається інформологія. Стосовно такого її розуміння у дисциплінарній спільноті сформований науковий консенсус. Побутування інформології як теоретико-методологічної основи у системі наукових досліджень характеризується фактичною непредставленістю у науковому дискурсі її предметно-змістових основ. Розглянуті підходи, міркування та термінологічні застосування, які відносяться до «інформології», не висвітлюють її роль як узагальнюючої науки для дисциплін, які застосовують інформаційний підхід, не виявляють концептуальних міждисциплінарних теорій, концепцій та моделей, запропонованих на її основі у межах інформаційного підходу і не презентують гносеологічний потенціал інформології.
Ключові слова: інформологія, науки про інформацію, інформаційний підхід, науковий консенсус, термінологія.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Оксана Матвієнко, Михайло Цивін
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.