Трансформація мережі публічних бібліотек під впливом децентралізації
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.2.2022.263828Анотація
Мета роботи – дослідити зміни, що відбулися в мережі публічних бібліотек у результаті реформи місцевого самоврядування та децентралізації місцевих громад. Методологія дослідження базується на застосуванні сукупності спеціальних методів дослідження (статистичний, порівняльний, ретроспективний) і загальнонаукових (аналізу, синтезу, узагальнення та аналітико-синтетичного опрацювання інформації). Наукова новизна роботи полягає в розширенні уявлень щодо перетворень у мережі публічних бібліотек України під впливом адміністративного реформування. Висновки. Констатовано, що стратегічно важливим напрямом державної регіональної політики України є реформування бібліотечної системи. Адже саме бібліотеки є одним з елементів якісного розвитку людського капіталу. Визначено, що функціонування сучасної публічної бібліотеки як відкритого інституту залежить від кількох чинників: внутрішніх факторів організації діяльності (приміщення, фонд, технічне оснащення, персонал тощо) та зовнішнього середовища. Виявлено, що інформаційні ресурси є важливим потенціалом та складником стратегії покращення багатьох сфер життя людини, а утримування на балансі громади сучасної конкурентоспроможної бібліотеки покращує духовний, інтелектуальний і матеріальний розвиток громадянського суспільства. Доведено, що реформа, вплинувши на внутрішню структуру бібліотек, організацію надання бібліотечно-інформаційних послуг в умовах ОТГ, одночасно надає всі можливості для створення книгозбірень під нагальні потреби громади, адже саме розвиток обслуговуючої інфраструктури впливає на загальнокультурний та освітній рівень населення.
Ключові слова: громада, децентралізація, Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, об’єднана територіальна громада, послуги, публічна бібліотека, реформування.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Ірина Черняк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.