Інтеграція електронних ресурсів у бібліотечному середовищі закладу вищої освіти: переваги та виклики
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.2.2023.284673Анотація
Мета роботи – дослідити інтеграцію електронних ресурсів у бібліотечне середовище закладів вищої освіти, виявити переваги та виклики, пов'язані із цим процесом. У дослідженні розглянуто основні напрями розвитку електронних ресурсів, такі як доступ до цифрових бібліотек, онлайн-каталогів і баз даних, забезпечення якісної інформаційної підтримки науково-дослідної та навчальної діяльності здобувачів освіти та викладачів, а також удосконалення системи цифрового обслуговування користувачів. Методологія дослідження передбачала багаторівневий підхід до аналізу інтеграції електронних ресурсів у бібліотечному середовищі ЗВО. Насамперед здійснено ретельний огляд наукової літератури з проблематики впровадження цифрових технологій та електронних ресурсів в освітній процес і роботу бібліотек. Після цього проаналізовано практичні приклади успішної модернізації бібліотек ЗВО з метою виявлення ключових факторів успіху, переваг і викликів на шляху до розвитку цифрових засобів і сервісів. Результати дослідження допоможуть виявити тенденції та перспективи розвитку цифрових бібліотек. Застосування цих методів комплексно сприятиме створенню узагальненого розуміння проблеми та напрацюванню ефективних рекомендацій щодо інтеграції електронних ресурсів у бібліотечне середовище ЗВО. Наукова новизна. Акцентовано на змінах, які відбуваються в бібліотеках ЗВО внаслідок цифрової трансформації, та актуалізовано важливість адаптації до нових технологій і потреб користувачів. Висновки. Визначено, що інтеграція електронних ресурсів у бібліотечне середовище закладів вищої освіти надає низку переваг, таких як підвищення доступності та різноманітності інформаційних ресурсів, покращення сервісу та зручності користування. З іншого боку, існують виклики, які потребують уваги, а саме: гарантування інформаційної безпеки, адаптація працівників бібліотек до нових технологій і розроблення стратегій для успішного впровадження цифрових інновацій.
Ключові слова: цифрові ресурси, бібліотечне середовище, ЗВО, інтеграція технологій, інформаційна грамотність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Ігор Бондар
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.