ЕКСПЕРТНЕ ОЦІНЮВАННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ МОНІТОРИНГУ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6725.28.2014.42512Ключові слова:
економічна безпека підприємства, системаекономічноїбезпекипідприємства, моніторинг, методиоцінювання, прогнозування, експертнеоцінюванняАнотація
В статті обґрунтовано важливість використання експертного оцінювання стану економічної безпеки підприємства для його ефективного функціонування та управління системою економічної безпеки підприємства (СЕБП). Об’єктивне оцінювання економічної безпеки підприємства не може ґрунтуватися на довільному наборі показників. Їх вибір обумовлюється тим, що всі показники характеризують різні аспекти досягнення і підтримки, необхідного для розвитку підприємства, рівня безпеки, тому для оцінювання рівня економічної безпеки підприємства потрібно розробити систему показників, яка враховує основні вимоги до їх вибору. Доказано, що внутрішні та зовнішні загрози повинні враховувати подальші суттєві зміни господарської діяльності. Автором досліджено процес проведення моніторингу (СЕБП) і використання методів розв'язання цього завдання. запропоновано застосовувати коефіцієнт конкордації основних критеріїв перевірки узгодженості експертів, за допомогою бальної системи оцінок значення різних показників рівня ЕБП приводити до порівняльного вигляду. Запропоновано у розрізі кожної функціональної складової визначати граничні значення показників оцінювання, що їх характеризують, за певним алгоритмом. За результатами проведеного огляду найтиповіших підходів до оцінювання економічної безпеки підприємства встановлено, що оцінювання економічної безпеки має ґрунтуватися на комплексному, багатофакторному підході; через наявність значної кількості зовнішніх і внутрішніх загроз потрібна дворівнева система отримання й обробляння інформації; для кожного з рівнів має бути розроблена методика отримання й обробляння інформації, яка враховуватиме специфіку підприємства, необхідний обсяг вхідної інформації та можливість оперативного отримання результатівПосилання
- Ансофф И. Стратегическое управление. Учебник / И. Ансофф. - М. : Прогресс, 1987. – 384 с.
- Рабочая книга по прогнозированию. – М. : Мысль, 1982. – 298 с.
- Живко З. Б. Моніторинг в управлінні системою безпеки підприємства / З. Б. Живко, Х. З. Босак, О. З. Сліпа // Актуальні проблеми розвитку обліку, аналізу та фінансів в агропромисловому виробництві України. Матеріали міжн.наук.практ.конф., 07-08 листопада 2013р. / Харк.нац.аграр.ун-т. – Харків: ХНАУ, 2013. – 238 с.
- Живко З. Б. Окремі параметри рівня економічної безпеки вітчизняних підприємств / З. Б. Живко, Г. Я. Левків, Ю. О. Кувак // Управління персоналом у системі менеджменту організацій: тенденції та перспективи розвитку: матеріали І всеукраїнської науково-практичної конференції, 10-12 жовтня 2013 року, Львів-Славське / Національний університет «Львівська політехніка», Інститут економіки і менеджменту, кафедра менеджменту та адміністрування. – Львів : «Бест Друк», 2013 р. – С.46-50. (217 с.).
- Теория прогнозирования и принятие решений / С. А. Саркисян, А. И. Каспин, В. А. Лисичкин, Е. С. Минав и др. – М. : Высш. шк., 1977. – 351 с.
- Клебанова Т. С. Методы прогнозирования: учебное пособие / Т. С. Клебанова, В. В. Иванов, Н. А. Дубровина. — Харьков : ХГЭУ, 2002. –372 с.
- Ездаков А. П. Экспертная система! Это просто / А. П. Ездаков // Вычислительная техника и ее применение. Экспертные системы. Знание. – 1990. - №10. – С. 22 - 32.
- Моделі і методи соціально-економічного прогнозування : Підручник / В. М. Геєць, Т. С. Клебанова, О. І. Черняк, В. В. Іванов, Н. А. Дубровіна, А. В. Ставицький. – Харків. : ВД «ІНЖЕК», 2005. – 396 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Зінаїда Богданівна Живко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція збірника не несе відповідальності за авторство статей, які друкуються на його сторінках. Суперечки та проблеми в сфері авторського права, що виникають у зв'язку з матеріалами, що публікуються на сторінках збірника наукових праць, вирішуються шляхом прямих переговорів між авторами або третіми особами та авторами. Редакція збірника не втручається в конфлікт інтересів і не несе відповідальності за дії авторів. Якщо суперечка або проблеми в сфері авторського права не можуть бути врегульовані мирним шляхом, автори вирішують їх відповідно до законодавства в судовому порядку.
Редакція збірника перевіряє всі статті на дотримання академічної доброчесності за допомогою технічних застосунків.