Особливості класифікації біологічних активів сільськогосподарськими підприємствами.
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6725.34.2017.129454Ключові слова:
біологічні активи, сільське господарство, класифікація біологічних активів, синтетичний облік, аналітичний облік.Анотація
У статті досліджено сутність біологічних активів на сільськогосподарських підприємствах та особливості їх класифікації. Визначено сучасний стан методології класифікації біологічних активів в обліку сільськогосподарської діяльності, зроблено узагальнену оцінку ефективності використання даної методології. Виявлено, що в сучасних умовах функціонування національних підприємств вимагає розробки принципово нових підходів до змісту обліково-аналітичної інформації, від якості якої залежить ефективність прийнятих рішень та конкурентоспроможність бізнесу. У цьому контексті особливої актуальності набуває необхідність удосконалення обліку як основи інформаційного забезпечення системи управління підприємством, важливою складовою якої є облік біологічних активів. Так, на сьогодні чимало питань, пов'язаних з обліком сільськогосподарських біологічних активів та їх відображенням у звітності, є концептуально необґрунтованими, організаційно та методологічно невирішеними, інформаційно незабезпеченими. Визначено, що важливим є розмежування сільськогосподарських біологічних активів та інших біологічних активів, не пов’язаних з сільськогосподарською діяльністю, оскільки вони мають різне стратегічне значення для економіки країни. У зв’язку з цим особливої актуальності набуває проблема формування дієвого синтетичного та аналітичного обліку біологічних активів на сільськогосподарських підприємствах. Враховуючи специфічні особливості сільського господарства, сформовано стратегічні напрямки покращення методології обліку сільськогосподарських біологічних активів. Окреслено ряд сучасних пропозицій щодо вдосконалення обліку біологічних активів вітчизняних підприємств, зокрема класифікація за ознаками, які відсутні у законодавстві України, основними з яких є періодичність одержання сільськогосподарської продукції, зрілість, екологічне спрямування. Запропонована авторами класифікація дозволить підвищити ефективність, удосконалити та оптимізувати, забезпечити збільшення відповідності української методології обліку біологічних активів міжнародній. Це питання є досить актуальним в умовах інтернаціоналізації та глобалізації економіки. Запропонована класифікація дасть змогу більш детально здійснювати облік біологічних активів підприємства, виявити реальну економічну ефективність виробництва окремих видів продукції та підвищити ефективність їх використання у сільськогосподарській діяльності.Посилання
- 1. Огійчук М. Оцінка біологічних активів за національними та міжнародними стандартами / М.Огійчук // Вісник ХТУ. – 2010. – № 12. –С. 27-30.
- 2. Андрушко Р. Особливості обліку та контролю поточних біологічних активів тваринництва / Р. Андрушко // Облік і фінанси. – 2013. – № 10. – С. 21-28.
- 3. Плахтій І. Поточні біологічні активи тваринництва: особливості відображення в обліку / І. Плахтій // ННІ «Аграрна економіка». – 2013. – № 13. – С. 6-12.
- 4. Остапчук О. Удосконалення обліку поточних біологічних активів тваринництва / О.Остапчук // Ефективна економіка. – 2012. – № 11, С. 28-34.
- 5. Кузьмін Д. Актуальні проблеми обліку біологічних активів тваринництва / Д. Кузьмін // Бухгалтерський облік – 2011. – № 21. – С. 18-28.
- 6. Міжнародний стандарт фінансової звітності 41 «Сільське господарство». [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https:// minfin.gov.ua /uploads/redactor/files/IAS%2041_ukr_2016.pdf
- 7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/ show/z1456-05.
- 8. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.uazakon.com/document /fpart04/idx04078.htm
- 9. Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http: www.ukrstat.gov.ua
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Алла Василівна Череп, Вікторія Вікторівна Сьомченко, Вікторія Володимирівна Калінчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція збірника не несе відповідальності за авторство статей, які друкуються на його сторінках. Суперечки та проблеми в сфері авторського права, що виникають у зв'язку з матеріалами, що публікуються на сторінках збірника наукових праць, вирішуються шляхом прямих переговорів між авторами або третіми особами та авторами. Редакція збірника не втручається в конфлікт інтересів і не несе відповідальності за дії авторів. Якщо суперечка або проблеми в сфері авторського права не можуть бути врегульовані мирним шляхом, автори вирішують їх відповідно до законодавства в судовому порядку.
Редакція збірника перевіряє всі статті на дотримання академічної доброчесності за допомогою технічних застосунків.