ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ЮРІЯ ЧАЙКИ: РЕЖИСУРА ОПЕРИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2017.138643Ключові слова:
театр, опера, режисер, інтерпретація, концепція, спектакль, дія, образ, класикаАнотація
Мета статті полягає у театрознавчому з’ясуванні особливостей режисерського стилю головного режисера Дніпропетровського академічного театру опери та балету Юрія Чайки, виявленні специфіки форми і змісту в сценічно- му тлумаченні партитур українських, російських, західноєвропейських опер, малюнків акторських образів, поведінки артистів хору, загальних концепцій оперних вистав. Методологія статті визначена системним підходом до творчого процесу становлення Юрія Чайки у якості режисера опери на сценах театрів опери та балету Одеси, Дніпропетровська, Донецька. Наукова новизна: 1) вперше здійснюється театрознавчий аналіз режисерської діяльності Ю.Чайки на сценах театрів опери та балету Одеси, Дніпропетровська, Донецька в аспекті цілісності сценічно-виконавської практики; 2) теоретично розробляється театрознавче поняття "режисер опери" та визначаються його індивідуально-стилістичні постановочні особливості в творчості Юрія Чайки. Висновки. У статті проаналізовано особливості режисерських кон- цепцій Юрія Чайки в оперних виставах театрів опери та балету Одеси, Дніпропетровська, Донецька, співпраця з дири- гентами Борисом Афанасьєвим, Петром Вариводою, сценографом Анатолієм Ареф’євим, співаками Нонною Суржиною, Миколою Полуденним, Анатолієм Даньшиним, Миколою Українським, Лілією Гавриленко, Галиною Кибкало, хормейстером Валентином Пучковим. Цей взаємозв’язок набуває актуального значення як закономірний і плідний про- цес співпраці із диригентами, оркестром, солістами, хором. Проаналізований обсяг театрознавчої літератури дав змогу дослідити чинники, що впливали на становлення творчої індивідуальності оперного режисера. Розрізнена раніше інформація сконцентрована та подана у хронологічній послідовності.##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.