ІДЕАЛ ХРИСТИЯНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ В ДОКУМЕНТАХ ВСЕПРАВОСЛАВНОГО СОБОРУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2018.159801Ключові слова:
християнська культура, гідність особистості, етика відповідальності, персоналізм, гуманізмАнотація
Метою дослідження є аналіз методів побудови концепції православної культури в документах Всеправос-лавного собору, характеристика типу ідеалу християнської культури, запропонована у документах цього собору. Мето-дологія дослідження полягає у використанні методів аналізу, синтезу, узагальнення, а також герменевтичного і компа-ративного підходів. Наукова новизна полягає у розумінні соціально-етичного проекту християнської культури, пропонованого у документах Всеправославного собору як сучасної форми християнського гуманізму, що виник під впливом персоналізму та екзистенціалізму. Висновки. Доведено , що у документах Всеправославного собору ідеал оновленого суспільства пропонується як вихід із кризового стану соціальності, пов’язаного з численними викли-ками часів модерну і постмодерну. Собор різко критикує індивідуалізм та колективізм, релятивізм та фундаменталізм. У документах собору також дається аналіз культури споживацтва та ліберальної глобалізації, які звинувачуються у процесах знеособлення. Пропонована модель християнської культури характеризується відкритістю, діалогічніс-тю, захистом гідності особистості, відстоюванням права на релігійну свободу. В основі цієї культури лежить етика відповідальності за іншого та все створене Богом. Ця етика відповідальності дієва лише за умови чутливості до потреб і страждань іншого, а її реалізація передбачає, крім соціального реформізму, значні миротворчі зусилля.
Посилання
Аржаковський А. Очікуючи на Всеправославний собор. Духовний та екуменічний шлях. Книга 1 / Антуан Аржаковський. – Львів : Вид–во УКУ, 2013. – 452 с.
Аржаковський А. Очікуючи на Всеправославний собор. Духовний та екуменічний шлях. Книга 2 / Антуан Аржаковський. – Львів : Вид–во УКУ, 2014. – 560 с.
Аржаковський А. Чи можливе реформування православ’я? / Антуан Аржаковський, диякон Микола Де-нисенко. – К.: Відкритий Православний університет Святої Софії Премудрості Божої, Дух і Літера, 2017. – 88 с.
Говорун і Гаврилюк про Всеправославний собор [Електрон. ресурс] // Релігія в Україні. – Режим доступу: https://www.religion.in.ua/zmi/ukrainian_zmi/33470-gavrilyukgovorun-pro-vsepravoslavnij-sobor-zapitannya-vidpovidi.html.
Говорун К. Українська публічна теологія / Архімандрит Кирило (Говорун). – К.: Дух і літера, 2017. – 144 с.
Святий і Великий Всеправославний Собор. Документи. Крит, 2016. – К.: Відкритий Православний уні-верситет Святої Софії Премудрості Божої, Дух і Літера, 2016. – 112 с.
Arzhakovskyy A. (2013). Expecting the All-Orthodox Cathedral. Spiritual and ecumenical path. Book 1. Lviv :Vyd–vo UKU [in Ukrainian].
Arzhakovskyy A. (2014). Expecting the All-Orthodox Cathedral. Spiritual and ecumenical path. Book 2. Lviv : Vyd–vo UKU [in Ukrainian].
Arzhakovskyy A., Denysenko M. (2017). Is it possible to reform Orthodoxy? Kyiv: Vidkrytyy Pravoslavnyy universytet Svyatoyi Sofiyi Premudrosti Bozhoyi, Dukh i Litera [in Ukrainian].
Govorun and Gavrilyuk about the All-Orthodox Council. Retrieved from https://www.religion.in.ua/zmi/ukrainian_zmi/33470-gavrilyukgovorun-pro-vsepravoslavnij-sobor-zapitannya-vidpovidi.html [in Ukrainian].
Hovorun K. (2017). Ukrainian Public Theology. Kyiv : Dukh i litera [in Ukrainian].
Holy and Great All-Orthodox Council. Documents Crete (2016). Kyiv : Vidkrytyy Pravoslavnyy universytet Svyatoyi Sofiyi Premudrosti Bozhoyi, Dukh i Litera [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.