СВІТОВЕ УКРАЇНСТВО ЯК СОЦІАЛЬНА СИСТЕМА
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2019.166886Ключові слова:
світове українство, соціальна система, етнічність, етнічна ідентичність, національна ідентичність, українська діаспора.Анотація
Метою дослідження є науковий аналіз світового українства як соціальної системи, насамперед, її структури, яка відображає характер та особливості української присутності в сучасному світі. Методологія. Для реалізації мети дослідження використовувались методи: історичний (для з’ясування особливостей розвитку світового українства в часі і просторі); структурно-функціональний (для розкриття структури світового українства та функцій її елементів в реалізації ідентифікаційних практик різними сегментами українства); порівняльний (для виявлення та співвіднесення рівнів збереження етнічної ідентичності кожним з основних елементів структури світового українства); системний (для аналізу світового українства як складної упорядкованої цілісної системи, яка складається з кількох підсистем, що відрізняються за географічним розташуванням та рівнями збереження етнічної самобутності, але мають єдину етнічну природу та спільні соціокультурні стандарти). Новизна отриманих результатів полягає в тому, що в даному дослідженні робиться одна з перших спроб подати наукову картину світового українства як соціальної системи, охарактеризувати її структуру з точки зору географічного розташування її підсистем та рівнів збереження ними української ідентичності. Висновки. Світове українство, попри свою структурну складність, суттєві відмінності в рівнях етнічної самоідентифікації, а також в традиціях і культурі між різними територіальними гілками українського етносу, соціальному походженні, статусі, освіті й ціннісних орієнтаціях його представників, є достатньо урівноваженою й цілісною соціальною системою, що знаходить, зокрема, своє відображення в певних об’єднуючих інтересах, устремліннях та внутрішній консолідації українців в Україні та українців в діаспорі.
Посилання
Нікітіна Т. Надія та віра без відповідальності, або соціологічна діагностика українського суспільства //Дзеркало тижня. 2018. 21-31 серпня. С. 1
Гринів І., Чех М. Національне питання: Україна як Європа //Дзеркало тижня. 2017. 17-23 червня. С. 1, 4-5
Сурмін Ю.П. Система //Енциклопедія державного управління: у 8 т. /Нац.акад.держ.упр. при Президентові України; наук.-ред. колегія: Ю.В.Ковбасюк (голова) та ін. К.: НАДУ, 2011; Т.2: Методологія державного управління /наук.-ред. колегія: Ю.П.Сурмін (співголова), П.І.Надолішній (співголова) та ін. 2011. С. 561-565.
Націоналізм: Антологія. 2-ге вид. /Упоряд. О.Проценко, В.Лісовий. К.: Смолоскип, 2006. – хliv + 684 с.
Чадюк М. Дослідження ментальності //День. 2018. 3-4 серпня. С. 31
Сміт Е.Д. Національна ідентичність. /Пер.з англ. П.Таращука. К.: Основи, 1994. 224 с.
Наулко В. Хто і відколи живе в Україні. К.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац. меншин України, 1998. 80 с.
Українці: Історико-етнографічна монографія у двох книгах. Кн.1. Опішне: Українське Народознавство, 1999. 528 с.
Українці: Історико-етнографічна монографія у двох книгах. Кн.2. Опішне: Українське Народознавство, 1999. 544 с.
Євтух В. Етнополітика в Україні: правничий та культурологічний аспекти. К.: Вид-во УАННП “Фенікс”, 1997. 216 с.
Маркусь В. Українська західна діаспора на порозі ХХІ століття //Українська діаспора. 1993. Ч.3. С.21-31.
Трощинський, В. П. Українці в світі. Т. 15 / В. П. Трощинський, А. А. Шевченко. - К. : Видавн. дім "Альтернативи", 1999. – 351 с.
Nikitina, T. (2018). Hope and faith without responsibility, or sociological diagnostics of Ukrainian society. Dzerkalo ty`zhnya, August 21-31, 1 [in Ukrainian].
Grinyv, I. & Chekh, M. (2017). National question: Ukraine as a Europe. Dzerkalo ty`zhnya, June 17-23, 1, 4-5 [in Ukrainian].
Surmin, Yu. P. (2011). System. Ency`klopediya derzhavnogo upravlinnya. Encyclopedia of Public Administration. Vol. 2: Methodology of Public Administration. Yu. V. Kovbasyuk (Ed.), (рр. 561-565). Kyiv: NADU [in Ukrainian].
Protsenko, O. & Lysovy, V. (Eds.). (2006). Nationalism: Anthology (2nd ed.), Kyiv: Smolosky`p [in Ukrainian].
Chadyuk, M. (2018, August 3-4). Research of Mentality. Day, p. 31 [in Ukrainian].
Smit, E.D. (1994). National Identity. (P.Taraschuk, Trans). Kyiv: Osnovy` [in Ukrainian].
Naulko, V. (1998). Who lives in Ukraine from time to time. Kyiv: Golov. specializ. red. lit. movamy` nacz. menshy`n Ukrayiny [in Ukrainian].
Ukrainians. (1999). Historical and ethnographic monograph in two books. Kn.1 Opishne: Ukrainian ethnography [in Ukrainian].
Ukrainians. (1999). Historical and ethnographic monograph in two books. Kn.2 Opishne: Ukrainian ethnography [in Ukrainian].
Evtukh, V. (1997). Ethnopolitics in Ukraine: the legal and cultural aspects. Kyiv: Vyd-vo UANNP "Feniks" [in Ukrainian].
Markus, V. (1993). Ukrainian Western Diaspora at the Turn of the XXI Century. Ukrainian Diaspora, part 3, pp. 21-31 [in Ukrainian].
Troshchinsky, V. & Shevchenko, A. (1999). Ukrainians in the world, Vol. 15. Kyiv: Vy`davn. dim "Al`ternaty`vy`"[in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.