АВТОРСЬКІ ПРАВА НА ТВОРИ МИСТЕЦТВА В ІНФОРМАЦІЙНО-МЕРЕЖЕВОМУ ПРОСТОРІ СУЧАСНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2019.166900Ключові слова:
твір мистецтва, цифровий простір, інформаційний простір, мережеве середовище, автор, авторське право.Анотація
Мета дослідження полягає в проведенні комплексного дослідження проблем здійснення авторських прав на твори мистецтва в цифровому соціокультурному просторі, розробці механізму суспільного й правового захисту об'єктів авторського права в мережі Інтернет. Методологія дослідження побудована з опорою на концепції й теоретичні висновки у сфері філософії, культурології, мистецтвознавства та правничих наук. Наукова новизна статті полягає в тому, що в цій роботі вперше досліджується механізм правового захисту авторських прав на твори мистецтва з урахуванням розвитку електронних ресурсів України у сфері цифрових технологій і сучасного соціокультурного простору. Висновки. Цивільно-правовий механізм захисту авторських прав в мережі Інтернет – це комплекс правових, технічних та соціокультурних заходів, що вживаються для захисту суб'єктивних прав і охоронюваних законом інтересів правовласників всіх видів мистецьких творів, зафіксованих у цифровій формі й розміщених у мережі Інтернет. У сучасних умовах формування глобального інтернет-простору можливість використання твору перестала залежати від особистості його автора, що потребувало врегулювання авторського права на відтворення. Правовий статус автора твору мистецтва визначається сукупністю особистих немайнових та майнових прав. Кожне з авторських повноважень щодо обраного об’єкта правової охорони – витвору мистецтва – характеризується особливостями своєї реалізації.
Посилання
Болдырев С.И.Модели распоряжения исключительными авторскими правами в открытом доступе в цифровой среде. Гуманитарные исследования. 2015. № 4 (56). С. 230-235.
Кастельс М. Информационная эпоха: экономика, общество и культура / Пер. с англ. под науч. ред. О. И. Шкаратана. Москва: ГУ ВШЭ, 2000. 608 с.
Підопригора О.А., Підопригора О.О. Право інтелектуальної власності: підручник. Київ: Атіка, 1998. 385 с.
Право інтелектуальної власності: Акад. курс: підруч. для студ. вищих навч. закладів. Київ: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007. 696 с.
Стреля М.І. Авторське право на літературні й художні твори в Європейському Союзі та Україні: порівняльно-правове дослідження: автореф. дис…. кандидата юридичних наук : 12.00.03; Національний університет «Одеська юридична академія». Одеса, 2011. 20 c.
Тоффлер Э. Третья волна. Москва : АСТ, 1999. 784 с.
Цивільний кодекс України: чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 11 січ. 2015 р.: (ОФІЦ. ТЕКСТ). Київ: ПАЛИВОДА А.В., 2015. 380 с.
Чурпіта Г.В. Авторське право на твори образотворчого мистецтва: автореф. дис…. кандидата юридичних наук : 12.00.03; Національний університет внутрішніх справ. Харків, 2004. 22 с.
Boldyirev S.I. (2015). Modeli rasporyazheniya isklyuchitelnyimi avtorskimi pravami v otkryitom dostupe v tsifrovoy srede. Gumanitarnyie issledovaniya, 4 (56), 230-235 [in Russian].
Kastels M. (2000). Informatsionnaya epoha: ekonomika, obschestvo i kultura. Moskva: GU VShE [in Russian].
Pidoprigora O.A., Pidoprigora O.O. (1998). Pravo Intelektualnoyi vlasnosti. Kiyiv: AtIka [in Ukrainian].
Pravo intelektualnoyi vlasnosti: Akad. kurs: Pidruch. dlya stud. vischih navch. zakladiv. (2007). Kiyiv: Vidavnichiy Dim «In yure» [in Ukrainian].
Strelya M.I. (2011). Avtorske pravo na literaturni y hudozhni tvori v Evropeyskomu Soyuzi ta Ukrayini: porIvnyalno-pravove doslidzhennya: avtoref. dis…. kandidata yuridichnih nauk : 12.00.0. Odesa [in Ukrainian].
Toffler E. (1999). Tretya volna. Moskva : AST [in Russian].
Tsivilniy kodeks Ukrayini: chinne zakonodavstvo zi zminami ta dopov. stanom na 11 sіch. 2015 r.: (OFITS. TEKST). (2015). Kiyiv: PALIVODA A.V. [in Ukrainian].
Churpita G.V. (2004). Avtorske pravo na tvori obrazotvorchogo mistetstva: avtoref. dis. kandidata yuridichnih nauk : 12.00.03; HarkIv [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.