Інверсійні форми діяльності жінок у традиційній культурі України ХVI– XIX століття
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2019.177805Ключові слова:
соціальна роль, звичаєве право жінок, традиційна культура, посестринство, сватанняАнотація
Метою статті є aналіз інверсійних форм діяльності жінок у традиційній українській культурі XVI-XIX ст. Методологія статті ґрунтується на міждисциплінарному підході, який включає в себе такі загальнонаукові методи як аналіз, синтез, історико-порівняльний, правово-порівняльний та культурологічний. Наукова новизна статті полягає аналізі таких інверсійних форм діяльності жінок у традиційній українській культурі XVI-XIX століть як право жінки свататися до чоловіків, жінка у військовій справі та жінка в міській корпоративній культурі. Висновки. Таким чином, протягом історії в українській культурі основними соціальними ролями жінок були матів, сестра та домогосподарка. Незважаючи на ці позиції, складні історичні та соціально-політичні обставини змусили жінку реалізувати себе у політичній, соціальній та економічній діяльності. Такі процеси виявлялися в інверсії між чоловічими і жіночими соціальними ролями, що втілилися у таких формах діяльності як право жінки свататися до чоловіків, жінка у військовій справі та жінки у ремісничій цеховій системі.
Посилання
Бовуар де С. Друга стать: у двох томах. Книга 1. Київ : ОСНОВИ, 1994. 390 с.
Весілля: у 2 книгах. Кн. 1. Київ : Наукова думка, 1970. 452 с.
Ігнатенко І. Жіноче тіло у традиційній культурі українців. Київ: Дуліби, 2013. 228 с.
Історія України в особах: Литовсько-Польська доба. О. Дзюба, М. Довбишенко, О. Русина. Київ : Україна, 1997. 272 с.
Курочкін О. В. Українці в сім’ї європейській: Звичаї, обряди, свята. Київ: Бібліотека українця, 2004. 248 с.
Луговий О. Визначне жіноцтво України. Київ : Дніпро, 1994. 335 с.
Маланчук-Рибак О. Ідеологія та суспільна практика жіночого руху на західно-українських землях XIX – першої третини XX ст.: типологія та європейський культурно-історичний контекст: монографія. Чернівці : Книга – XXІ, 2006. 500 с.
Оріховський С. Промова у справі закону про целібат. Українські гуманісти епохи Відродження. Ч. 1. Київ : Основи, 1995. С. 112-118.
Пономарьов А. П. Звичаєві норми громадського побуту. Історія української культури: у 5 томах. Книга 5. Українська культура другої половини XVII-XVIII століть. Київ : Наукова думка, 2003. С. 1117 – 1136.
Сумцов Н. К истории южнорусских свадебных обычаев. Киевская Старина. 1883. № 11. С. 127-129.
Українки в історії. За ред. В. Борисенко. Київ: Либідь, 2004. 328 с.
Українці: Історико-етнографічна монографія: у 2-х кн. Кн. 1. Опішне, 1999. С. 409 – 431.
Чебан В. О. Female images of Ukrainian woman in the works of illustrators, designers of books and magazines of the twentieth century. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. 2018. № 3. С. 181–184.
Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. Київ : Критика, 2006. 584 с.
Beauvoir, S. (1994). Le Deuxieme Sexe: in two volumes. Volume 1. Kyiv: OSNOVY [in Ukrainian].
Wedding: in 2 books. Book. 1. (1970). Kyiv: Naukova Dumka [in Ukrainian].
Ignatenko, I. (2013). The Female Body in the Traditional Ukrainian Culture. Kyiv: Duliby [in Ukrainian].
Dzyuba, O., Dovbyshenko, M. & Rusina O. (1997). History of Ukraine in Figures: Lithuanian-Polish Era. Kyiv: Ukraine [in Ukrainian].
Kurochkin, O. V. (2004). Ukrainians in the European Family: Manners, Ordinances, Holidays. Kyiv: Biblioteka Ukraintsya [in Ukrainian].
Lugovoi, O. (1994). The Distinguished Womanhood of Ukraine. Kyiv: Dnipro [in Ukrainian].
Malanchuk-Rybak, O. (2006). Ideology and Social Practice of the Women's Movement in the Western Ukrainian Lands of the XIXth - the first third of the XX Century: typology and European cultural-historical context: monograph. Chernivtsi: Knyga - XXI [in Ukrainian].
Orekhovskyi, S. (1995). Speech on the Law of Celibacy. Ukrainian humanists of the Renaissance. Ch. 1. Kyiv: OSNOVY [in Ukrainian].
Ponomariov, A. P. (2003). The Customary Norms of Social Life. History of Ukrainian Culture: in 5 volumes. Volume 5. Ukrainian culture of the second half of the XVII-XVIII centuries. Kyiv: Naukova Dumka [in Ukrainian].
Sumtsov, N. (1883). On the History of South Russian Wedding Customs. Kievskay Staryna, No. 11, 127 – 129 [in Russian].
Borysenko, V. (ed.). (2004). Ukrainian Women in History. Kyiv: Lybid [in Ukrainian].
Ukrainians: Historical and Ethnographic Monograph: in 2 books. Book. 1. (1999). Opishne [in Ukrainian].
Chеbаn, V. О. (2018). Female Images of Ukrainian Woman in the Works of Illustrators, Designers of Books and Magazines of the Twentieth Century. Visnyk Natcionalnoi akademii kerivnykh kadriv kultury I mystectv, 3. 181–184 [in English].
Yakovenko, N. (2006). An Essay on the History of Medieval and Early Modern Ukraine. Kyiv: Krytyka [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.