Роль архетипів народної ляльки в сучасній культурі і лялькотерапії
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266075Анотація
Мета дослідження – виділити основні архетипи народної ляльки та з’ясувати можливості їх використання в лялькотерапії. Методологія дослідження. Для досягнення мети застосовано історичний, аналітичний та семіотичний методи дослідження з культурологічною інтерпретацією результатів. Наукова новизна полягає в тому, що роль архетипів народної ляльки в сучасній культурі та лялькотерапії вперше розглянуто в культурологічному аспекті. Оскільки під час арттерапевтичних занять активізується колективна свідомість і виникає доступ до підсвідомого, архетипи народної ляльки в поєднанні зі знаками та символікою не тільки сприяють ознайомленню з українською матеріальною і духовною культурою, а й виконують інформаційно-комунікативну функцію, при цьому сприяючи засвоєнню та відтворенню культури й соціальній адаптації особистості. Висновки. Створюючи матеріальний об’єкт – народну ляльку, що водночас є образом-символом людини, у здійсненні акту творчості людина через ляльку, надаючи їй значення альтер-его, отримує можливість розкрити приховані властивості особистості. Використання народної ляльки в арттерапії з урахуванням застережних механізмів і зверненням до її основних архетипів популяризує народну культуру в сучасному суспільстві й допомагає розв’язувати проблеми у сфері особистісних відносин дітей і дорослих.
Ключові слова: арттерапія, архетип, культуротворча функція, лялькотерапія, народна лялька.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.