Етнокультурні коди українського традиційного костюма у віддзеркаленні світу високої моди
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266087Анотація
Мета роботи – з’ясувати варіативність відбиття етнокультурних кодів традиційного українського костюма в кутюрних витворах світу високої моди. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні системного підходу, а також сукупності таких наукових методів, як аналітичний, компаративний, культурологічний, мистецтвознавчий, семіотичний, що дало можливість комплексно розглянути означену проблематику та сформулювати обґрунтовані висновки. Наукова новизна характеризується системним узагальненням проблематики взаємодії етнічних компонентів культури (на рівні етнокультурних кодів та семантичного ряду) із сучасними культурно-мистецькими візіями у вимірі світу високої моди. З’ясовано, що специфіка взаємодії моди та етнічної культури виявляється в запозиченні модою народної символіки, але втілення їх підпорядковане знаково-символічному коду сучасності, цей процес фактично відбувається по лінії локальне-глобальне. Висновки. Мода як соціокультурний феномен являє собою сформовану семіосферу, яка є рухомою структурою, що опосередковується як загальними культурними тенденціями своєї доби, так й ідеалами та цінностями суспільства, його вподобаннями. Мистецтво високої моди Haute couture втілює авторські зразки-концепти, які наділені низкою значень і конотацій, ретранслюючи їх на загал. Мода виступає відкритою системою культурних інтерпретацій, цитованості, варіативності, формуючи новий семіотичний простір. Використання етнічних компонентів та етнокультурних кодів у витворах високої моди не лише додає їм «глибини звучання» та полістилізму, але й включається в мистецьку постмодерну гру та обмін сенсами, знаками в системі символічного / уявного / реального, утворюючи нові культурні тексти. Українські етнокультурні коди в практиці високої моди неодноразово були долучені до створення колекцій світових модних брендів, надаючи зразкам оригінальної варіативності та колориту. Водночас світ високої моди актуалізує рівні культурного сприйняття етніки, традиції, оновлюючи й розширюючи художню мову сучасної культури.
Ключові слова: етнокультурні коди, висока мода, кутюрні витвори, український традиційний костюм, етнічна культура, глобальне, локальне.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.